ŠKOLNÍ AKCE _____________________________________________

školní rok 2023/2024

DEN ŘEMESEL V SOŠ A SOU MLADÁ BOLESLAV

V rámci předmětu Svět práce jsme s osmáky navštívili v měsíci květnu Střední odbornou školu a střední odborné učiliště v Mladé Boleslavi a její program pro žáky 7. – 9. tříd nesoucí název „Den řemesel ve škole“. 

 

Žákům byla představena praktická výuka – byli rozděleni do skupin, každá skupina navštívila několik dílen a žáci si tak mohli vyzkoušet svou zručnost. Někteří pracovali se dřevem v truhlářské dílně, jiní obráběli kov, další pracovali s elektrickými obvody.  Vlastní výrobky si pak žáci mohli odnést. 

Děkujeme za cennou zkušenost vyzkoušet si jednotlivá řemesla, za velmi milé přijetí a těšíme se na další spolupráci.

Ing. Lucie Kliková a žáci osmého ročníku

DEN PRO ŠKOLU

V letošním školním roce jsme navázali spolupráci s Nadací České spořitelny, která financuje program „Den pro školu“ pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. V rámci tohoto programu jsou zváni dobrovolníci z praxe do škol, kde představí žákům svou profesi, svůj životní příběh. Do programu se zapojují stovky dobrovolníků z nejrůznějších měst a oborů - od bankéřů, psychologů, personalistů po lékaře, vědce, řemeslníky nebo umělce.

Dobrovolníky jsme zvali do hodin „Světa práce“, tedy předmětu, který by měl pomoci dětem při volbě budoucího povolání.  Navštívili nás tak například dispečerka silniční a letecké dopravy, ředitel banky a procesní inženýr robotiky.

Den pro školu tak přináší inspiraci z praxe a motivaci do škol. Těšíme se na další spolupráci i v příštím školním roce.

Ing. Lucie Kliková

ODBORNÝ WORKSHOP NA SPŠ JIČÍN

V rámci předmětu Svět práce jsme s našimi osmáky opět po roce navštívili Střední průmyslovou školu v Jičíně a její odborný workshop pro žáky 8. – 9. tříd. V prostorách školy jsme strávili celé dopoledne a navštívili jsme tři různá stanoviště.

Prvním byla digitální FabLab dílna, ve které si děti vyzkoušely soustružení, kovoobrábění – výrobu menšího svěráku, 3D modelování pomocí 3D pera, gravírování a řezání různých materiálů na laseru a transfer fotografií na dřevo. Kromě nových technických dovedností si žáci odnesli i drobné dárečky vlastní výroby.  Špičkové technické zázemí a pomoc zkušených a trpělivých instruktorů SPŠ vytvořily pracovní prostředí pro objevování moderních technologií a vlastní kreativity.

 

Druhým stanovištěm byla elektrotechnická laboratoř, kde žáci pájeli malé součástky na tištěné spoje. Do třetice jsme navštívili chemickou laboratoř, v rámci které žáci prováděli zajímavé pokusy s měřením PH, s efektní proměnou barev chemikálií a se zvukovými efekty při jejich slučování.

Náplň celého inspirativního a objevného dopoledne se nám moc líbila. Děkujeme pedagogům SPŠ za pečlivou přípravu celého programu, za jejich trpělivost a profesionalitu a těšíme se zase za rok.

Ing. Lucie Kliková a Ing. Petr Švec

EXKURZE V ČESKÉ NÁRODNÍ BANCE PRAHA

V květnu jsme v rámci výuky matematické a finanční gramotnosti opět po roce navštívili Českou národní banku v Praze a její odborný program „Za měnou“. V prostorách ČNB strávili naši deváťáci celé dopoledne a prošli si různé interaktivní expozice, kterými je zkušení a profesionální průvodci velice poutavě provedli.

   

Dozvěděli jsme se, co vše ČNB dělá, aby udržela cenovou a finanční stabilitu. Poznali jsme, kdo, proč a jak rozhoduje o nastavení a nástrojích měnové politiky a řízení finančního trhu. Žáci sami simulovali různé úrovně inflace, jejich dopady na ekonomiku a vyzkoušeli si, jaké konkrétní nástroje má ČNB k jejímu regulování. Usedli „za stolem“ bankovní rady ČNB  a poznali její úlohu v měnové politice země.

laboratoři peněž jsme pod ultrafialovým světlem ověřovali pravost dokladů, papírových bankovek a dozvěděli se více o ochranných prvcích našich i zahraničních platidel. Na konci celého programu jsme i krátce nahlédli do původního bankovního trezoru ČNB, ve kterém je vystavena „Česká vysokohmotnostní mince“ z roku 2019. Jedná se o největší zlatou minci v Evropě a druhou největší zlatou minci na světě v nominální hodnotě 100 mil. korun, která byla vyrobena ke stému výročí vzniku československé měny.

Z exkurze jsme odjížděli plni dojmů, obohaceni o nové zajímavé informace z oblasti finanční gramotnosti.                                                                                                                    

Ing. Lucie Kliková

DRUHÁCI NA VÝLETĚ

V úterý 4. června byla docela příznivá sluníčková předpověď počasí a my jsme se vypravili na školní výlet. Ráno jsme se pohodlně usadili do autobusu a vyrazili na hrad Houska. Ten leží mezi Kokořínem a Bezdězem a nikdo vlastně nezná jeho počátek. Podle legendy je pod hradní kaplí ukrytá pekelná brána a pro nás bylo důležité, že byla opravdu pevně zamčená a my jsme si mohli výlet naplno užít.

Z Housky jsme přejeli do městečka Doksy a tam jsme navštívili malý ZOOPARK. Jeho součástí byla kromě afrických zvířátek i kontaktní zvířátka – kozy, lamy, ovce, poníci a ta byla po naší návštěvě asi pěkně přejedená. Tolik mrkve, kolik od nás dostala, asi ještě nikdy nesnědla. A nesmíme zapomenout ani na krmení opiček. A samozřejmě, že jsme nezapomněli ani na svá bříška.

Další naplánovanou zastávkou byla okružní vyhlídková plavba po Máchově jezeře. Ta byla fajn, všichni jsme si to moc užili a parník jsme měli jenom pro sebe. Uprostřed jezera jsme u malého ostrůvku viděli i krmení racků, kteří nás oblétávali kolem dokola. Fotili jsme si také selfíčka s hradem Bezděz v pozadí.

Na závěr výletu nás čekalo malé neplánované překvapení. Protože bylo pěkné počasí, mohli jsme lehce vyzkoušet i vodu v Máchově jezeře. Na pláži jsme si stavěli pískové hrady a co nám dovolilo oblečení, jsme se trošku osvěžili ve vodě. Tahle část výletu byla opravdu super a kdybychom měli plavky, nikdo by nás asi na souši neudržel!!!

Byl to krásný den plný zážitků a domů jsme se vraceli příjemně unaveni a určitě plní dojmů. Doma jsme všichni měli co vypravovat.

druháci a jejich třídní paní učitelky

 

ŠKOLNÍ VÝLET - 1. ročník

IMG-20240530-WA0003.jpg  IMG-20240530-WA0023.jpg

Ve čtvrtek 30. května 2024 jsme byli s dětmi z 1. A a 1. B na školním výletě na zámku Loučeň a v ZOO Chleby. 

IMG-20240530-WA0011.jpg   IMG-20240530-WA0033.jpg

FOTOGALERIE

Mgr. Kamil Šisler, Mgr. Vladimíra Buchalová a pedagogická asistentka Petra Králová

EXKURZE - HVĚZDÁRNA JIČÍN

Práce dětí ze 4. B o exkurzi do jičínské hvězdárny, která se uskutečnila ve čtvrtek 23. května 2024

Jiří Metelka:

Bylo to o Slunci. Hráli jsme tam různé hry atd. Koukali jsme se do dalekohledu a Slunce bylo najednou zelené. Vyrobil jsem si vlastní sluneční hodiny. Poslechli jsme si zajímavou přednášku o Slunci.

Jakub Havránek:

Bylo to velice zajímavé, mohli jsme se podívat dalekohledem. Pán, co nám vysvětloval věci o Slunci a polární záři, byl moc milý a příjemný, mohli jsme si i vyrobit sluneční hodiny. Po prohlídce jsme si mohli koupit suvenýr. Pak jsme se vystřídali s druhou třídou, šli jsme ještě na střechu a viděli jsme Slunce v zeleném světle.

Zuzana Čechová:

Hvězdárně se říká astronomická observatoř. Ve hvězdárně se pozoruje Slunce a jeho vývoj (sluneční bouře, zatmění, erupce). Ve hvězdárně jsme se dozvěděli: hvězdy nemají pouze jednu barvu, ale několik. Barva záleží na její teplotě. Nejchladnější hvězdy mají červenou barvu. Hvězda je plynné kulovité těleso ve vesmíru, které drží pohromadě gravitace. Vysvětlili nám zatmění Slunce a Měsíce.

Vanesa Murhová:

Hvězdárna Jičín je docela velká budova. Jsou tam i zvířátka, had, ještěrka a další. Skládali jsme docela těžké puzzle. Museli jsme jít dozadu ke skříňkám a hledat správné slovo. Za to jsme dostali obrázek, samolepku, odznáček. Pak nám pán ukazoval, jak moc je naše planeta malá oproti Slunci. Kdybychom měli 100 našich planet vedle sebe, byli bychom stejně velcí jako Sluníčko. Pak jsme se zaměřili na ovladač. Ovladač má takové speciální fialové světlo, pán nám zasvítil na tričko a ono se rozzářilo.

PŘÁTELSTVÍ BEZ HRANIC

IMG_1913.JPG

Naše městečko Sobotka má v Evropě dvě spřátelená města – německý Wadern a polskou Sobótku, se kterou navázala spolupráci před 20 lety.

20 let je dlouhá doba. Změnilo se mnoho. V našich městech a školách se vyměnili starostové, radní, ředitelé a ředitelky, učitelé a učitelky a samozřejmě žáci a žákyně.

Co však zůstalo a co je nejdůležitější, je naše přátelství – přátelství bez hranic.

IMG_1602.JPG   IMG_1607.JPG

Když jsme přemýšleli, jak toto výročí oslavíme, rozhodli jsme se si ho hlavně společně užít, a proto jsme naplánovali setkání ve Vysokém nad Jizerou ve dnech 17. – 20. 5. 2024. Nepřipravovali jsme tedy dopředu žádné kulturní vystoupení, jako tomu bylo při 10. a 15. výročí, ale vymysleli jsme pro děti i dospělé řadu společných aktivit v penzionu příznačně nazvaném AKTIV.

IMG_1613.JPG   IMG_1621.JPG

Na začátku našeho setkání v pátek odpoledne jsme však nejprve zavzpomínali a v rychlosti se ohlédli za uplynulými 20 lety spolupráce formou fotografických prezentací za přítomnosti našeho pana starosty Ing. Lubomíra Jenčka.  A že bylo na co vzpomínat! Fotografie nás a našich žáků v nejrůznějších městech, muzeích, parcích a zahradách obou zemí nám připomněly nejzajímavější okamžiky naší spolupráce a našeho přátelství, humorné příhody a tváře těch, kteří prošli našimi životy. Nad naše očekávání to zaujalo i naše současné žáky, kteří na počátku naší spolupráce ještě ani nebyli na světě. Bavili se poznáváním nás, kteří tu dvacetiletou cestu ušli od počátku.

IMG_1631.JPG   IMG_1670.JPG

Poté následovalo rozlosování dětí do 5 barevných česko-polských týmů po 12 členech. Děti spolupracovaly na nejrůznějších aktivitách v průběhu celého pobytu.

Večerní česká diskotéka s kouřovými a světelnými efekty úspěšně zakončila náš první společný den.

IMG_1660.JPG

V sobotu si barevné týmy zvolili své jméno, navrhly a namalovaly své logo, vymyslely pokřik a taneční či hudební vystoupení. Za své skvělé kreativní výkony obdržely upomínkové keramické medaile a ve výtvarné dílně si zhotovily originální potisk na bavlněný batůžek. Smutní jsme byli pouze z deštivého počasí, které nám zabránilo připravovat si vystoupení na čerstvém vzduchu.

Náladu nám však vylepšilo večerní česko-polské karaoke, při kterém jsme se skvěle bavili.

V neděli jsme se konečně probudili do sluníčka a mohli se vydat na turistickou vycházku na rozhlednu Štěpánka a těšit se z přírodních krás Jizerských hor a Krkonoš.  Posledních 300 metrů z téměř osmikilometrové túry jsme však museli vzdát kvůli prudkému dešti a mlze, které nás náhle a nečekaně překvapily.

Zábavné předmětové kvízy jsme proto plnili po zaslouženém obědě raději v suchu na ubytování.

Navečer se počasí umoudřilo a sluníčko přilákalo v podvečer děti ke sportovním hrám. Volejbal, fotbal, kriket i finské kuželky děti i dospělé příjemně pobavily.

Nedělní polská diskotéka pak byla zakončená volbou taneční královny a krále k velké radosti všech zúčastněných.

IMG_1917.JPG

Poslední společné dopoledne nás v pondělí odměnilo krásným slunečním počasím. Ekologické středisko Krtek ve Vrchlabí pro nás připravilo zábavnou soutěžní hru v krásném prostředí zámecké zahrady s tematikou krkonošské přírody. Čtyřčlenné česko-polské týmy plnily 17 úkolů. Vedoucími střediska byli pochváleni za velmi dobré znalosti a odměněni drobnými cenami.

Poté již následovalo zhodnocení celého pobytu, které bylo ve všech směrech pozitivní, a velké loučení. Všechny děti i všichni pedagogové si odnášejí nezapomenutelné okamžiky, na které budou určitě rádi vzpomínat. Třeba při některém dalším výročí naší úspěšné česko-polské spolupráce.

Přátelství nezná hranice a našich 20 let je toho důkazem!

Velké poděkování patří nejen všem dětem a pedagogům, kteří se setkání zúčastnili, ale také všem sponzorům, kteří velice výrazně přispěli k možné realizaci tohoto výjimečného setkání.

FOTOGALERIE

Mgr. Jana Knapová

DRUHÁCI A NÁVŠTĚVA HVĚZDÁRNY NA PETŘÍNĚ

IMG_5775.JPG

V úterý 16. dubna 2024navštívili druháci nově zrekonstruovanou Štefánikovu hvězdárnu v Praze na Petříně.

Po pozorném zhlédnutí výukového pořadu Na výlet do vesmíru měli druháci v zásobě nekonečné množství dotazů a paní lektorka ani nestačila odpovídat. Bylo vidět, že pořad děti zaujal a ptaly se opravdu odborně (na černou díru, na přitažlivost, na komety, hvězdy apod.) Poté měli všichni možnost pozorovat Slunce v otevřené kopuli (počasí nám přálo). Sluníčko jsme viděli jako malou červenou kuličku i jako projekci na bílé destičce.

Kromě pozorování si děti prohlédly přístrojové vybavení hvězdárny, stálou, astronomicky zaměřenou výstavu, jejíž součástí jsou i interaktivní exponáty, optické pokusy, černá díra, historické přístroje, váha, která vám ukáže vaši hmotnost na každé planetě naší sluneční soustavy, historické přístroje i muzeum meteoritů. Vše bylo velmi zajímavé a děti moc zaujalo. Nechyběl ani nákup upomínkových předmětů.

IMG_5722.JPG   IMG_5733.JPG

Nezapomněli jsme navštívit ani Petřínskou rozhlednu. Výstup na ni byl lehce dramatický, protože trošku víc foukal vítr, schodů bylo hodně, ale ten pohled stál za to! Praha je veliká. Putování po Petříně jsme zakončili návštěvou zrcadlového bludiště. To byly postavičky!                

Unaveni jsme se vrátili do autobusu a odpoledne po páté hodině jsme šťastně přistáli před školou v Sobotce.

I přes chladnější počasí se exkurze zdařila!

FOTOGALERIE

Miroslava Drbohlavová

 

ZÁPIS DO 1. TŘÍD

Ve dnech 9. a 10. dubna 2024 proběhl na naší základní škole zápis dětí do 1. tříd. V doprovodu svých rodičů přišlo celkem 57 předškoláků. U několika dětí rodiče požádali o odklad školní docházky.

IMG_1063.JPG   IMG_1058.JPG

Zápisem tentokrát provázel děti Večerníček a obrázky jednotlivých večerníčkových postaviček, které pro děti namalovali žáci 1. stupně. Předškoláci plnili úkoly týkající se školní zralosti, recitovali básničky, zpívali písničky, předvedli své matematické i komunikativní dovednosti. Všichni si pak domů odnesli pamětní list a malý dáreček. 

IMG_1057.JPG    IMG_0991.JPG                        

Budoucím prvňáčkům přejeme ještě spoustu báječných zážitků ve školce, pak krásné prázdniny a 2. září 2024 se na ně již těšíme u nás ve škole.

FOTOGALERIE

Mgr. Marcela Havlíková a Mgr. Lucie Ulrychová

KNIHOBRANÍ 2024

IMG_0838.JPG

V pátek 22. března 2024 se již tradičně konalo v naší škole setkání milovníků knížek, a to na 6. ročníku školního KNIHOBRANÍ. Děti se svolením svých rodičů si tento den vyměňují v naší školní knihovně své přečtené knížky.

Máme velkou radost, že každým rokem stoupá počet účastníků, letos si 60 knížek přineslo 36 dětí převážně z 1. stupně.

Po přivítání dětí jsme program zahájily s paní učitelkou Michaelou Krejčíkovou četbou pohádky a následným rozdělením dětí do skupin, ve kterých společně řešily pohádkový kvíz a malovaly pohádkovou postavu. Všichni pohádkové úkoly s přehledem zvládli, a zasloužili si tak sladkou odměnu v podobě velikonočních koláčků a drobných sladkostí, které jsme pro ně připravily se čtyřmi žákyněmi 8. ročníku.

IMG_0829.JPG   IMG_0835.JPG

Poté již následovala samotná výměna, prohlížení knížek a diskuse o nich.

Potěšila nás příjemná atmosféra i vzkazy napsané na připravené tabuli. Máme velkou radost, že se pro řadu dětí stává knížka dobrým kamarádem. Potvrzuje se tak pravda, kterou vyjádřil izraelský spisovatel Amos Oz v knížce Příběh o lásce a tmě ústy maminky hlavního hrdiny:

IMG_0860.JPG   IMG_0849.JPG

„Když mi bylo sedm nebo osm, řekla mi jednou, zatímco jsme seděli na předposledním sedadle autobusu cestou k lékaři nebo do obuvnictví, že i když je pravda, že se knížky časem mění stejně jako lidé, rozdíl je v tom, že zatímco lidé nechají člověka na holičkách, když už jim neskýtá žádnou výhodu, potěšení, prospěch nebo alespoň dobrý pocit, knížka jej nikdy neopustí. Pochopitelně někdy opustíš ty ji, třeba na několik let nebo dokonce navždycky. Ale knihy se k tobě nikdy neobrátí zády, i když je zradíš: dál na tebe budou tiše a pokorně čekat na poličce. Třeba i deset let. Nebudou si stěžovat. Až budeš jednou ve tři hodiny ráno potřebovat nějakou knihu, nezklamme tě, i když jsi ji předtím opustil a na celá léta vymazal z paměti; sestoupí z poličky a bude ti dělat společnost, když to budeš nejvíc potřebovat. Nebude se ti snažit oplácet nebo se vymlouvat, ani se nebude ptát, jestli jí to stojí za to, jestli si to zasloužíš a zda se k sobě pořád ještě hodíte; přispěchá, jakmile ji o to požádáš. Kniha tě nikdy nezklame.“

FOTOGALERIE

Mgr. Jana Knapová

 

21. BŘEZEN - SVĚTOVÝ DEN DOWNOVA SYNDROMU - PONOŽKOVÝ DEN

FOTO 1.jfif  IMG_5408.jpg

V letošním roce se naše škola připojila ke Světovému dni Downova syndromu, který připadá na   21. březen. Downův syndrom je vrozená chromozomální anomálie, kterou nelze vyléčit.

Zvolené datum má své opodstatnění, DS je totiž způsoben TRIZOMIÍ, tedy ztrojením 21. chromozomu. Symbolem tohoto dne je nesourodý pár ponožek, které položením patami k sobě vytvoří písmeno X, tvar 21. chromozomu.  

Cílem tohoto Světového dne DS je především přijetí těchto dětí a lidí mezi sebe, bourání předsudků a šíření povědomí o daném onemocnění.

IMG_5384.JPG

V odlišných ponožkách dle hesla „na každou nožku jinou ponožku“ přišli nejen žáci, ale i učitelé.

V rámci výuky se děti seznámily s daným onemocněním a zapojily se do řady různých aktivit. V každé třídě pak žáci vytvořili a změřili společnou stopu.

Společnou stopu vytvořilo 526 nohou žáků z 15 tříd. Celková délka stopy dosáhla 11 331 cm.

IMG_20240321_120212.jpg  IMG_20240321_115005.jpg

Děkujeme všem, kteří se do dnešní akce zapojili a podpořili náš společný PONOŽKOVÝ DEN. Třeba i za rok přivítáme jaro opět v rozdílných ponožkách!

FOTOGALERIE

                                                                                                 Mgr. Alena Slavíková

FLORBALOVÁ PRVOUKA ANEB ZÁBAVNÉ SPORTOVÁNÍ

IMG_0685.JPG

Ve středu 20. března měli žáci druhých tříd možnost se blíže seznámit s florbalem. Do naší školy zavítali dva superligoví hráči florbalového týmu PŘEDVÝBĚR.CZ Florbal Mladá Boleslav, útočník Jakub Bína a obránce Filip Zakonov. Oba se tomuto sportu věnují již řadu let a podílejí se i na organizaci florbalových kempů pro děti.

Kluci i holky se do sportování vrhli opravdu s velkou chutí. Po krátkém rozcvičení a protažení si postupně vyzkoušeli některé z florbalových dovedností. Asi nejvíce se dětem líbila hra Na zloděje, kdy se každý žák musel snažit ochránit si a udržet svůj míček před zlodějem.  Děti si všechny činnosti opravdu užívaly a hodinka sportování utekla jako voda. Během jednotlivých aktivit bylo ve tvářích dětí vidět nadšení, radost i velikou snahu.

IMG_0710.JPG   IMG_0727.JPG

Oběma sportovcům, Jakubovi i Filipovi, patří naše poděkování, že si našli čas, přijeli za námi a přichystali pro druháčky bezva sportování.

Přejeme jim mnoho dalších sportovních úspěchů, pevné zdraví i osobní pohodu.

FOTOGALERIE                                                                              

Mgr. Alena Slavíková

NAŠI ŽÁCI ZVLÁDAJÍ ZE VŠECH ŠKOL V OKRESE NEJLÉPE PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY NA STŘEDNÍ ŠKOLY A JSOU DOKONCE PÁTÍ V CELÉM KRÁLOVÉHRADECKÉM KRAJI

Článek z Jičínského deníku

ŠESŤÁCI NA HOROLEZECKÉ STĚNĚ

 

Během února se žáci 6. A i 6. B vydali pod Humprecht na projektový den Lezení a vyrábění v Sobotce. Jak celá akce probíhala? S tím vás seznámí samotní novináři  6. tříd, kteří pro vás, milí čtenáři, celý průběh podrobně zaznamenávali:

Když jsme přišli do horolezeckého areálu, byli jsme ohromeni velkými stěnami a milým přivítáním. Rozdělili jsme se do dvou skupin, první se vydala zdolávat lezecké stěny, druhá šla vyrábět ptačí krmítka.

Stěn tam bylo opravdu hodně, jistili nás dva zkušení instruktoři Jirka a Jana. Postupně jsme si vyzkoušeli vylézt stěny podle našeho přání. Jirka vymyslel soutěž o pendrek. Ten mohl vyhrát kdokoli, kdo přelezl stěnu nad duchnou, aniž by spadnul.

 

S Oldou a Tomášem jsme z latí vytvářeli krmítka pro ptáčky. Zkoušeli jsme broušení latí, zatloukání hřebíků a řezání pilkou. Poté jsme dostali kovovou mřížku, do které se bude sypat zrní.

Zdolali jsme skoro všechny stěny a s děláním krmítek jsme se taky poprali. Na konci jsme zkoušeli lézt i na čas. Moc nás to bavilo a všichni jsme si to užili natolik, že se teď snad každý chce přihlásit na kroužek lezení.

Závěrem patří velké poděkování panu Oldřichu Kyselovi za to, že pro nás takto zajímavý den připravil. Děkujeme!

žáci 6. A a 6. B

 

PLAVECKÝ VÝCVIK 2023/2024

 

Od listopadu do konce ledna se účastnili žáci druhých a třetích tříd plaveckého výcviku v Aquacentru v Jičíně. Plavání je součástí učebních plánů tělesné výchovy. Jde o dovednost pro člověka životně důležitou, která i významně ovlivňuje jeho celkový zdravotní stav.   

Dvě třídy vyjížděly do Jičína každé úterý a dvě vždy ve čtvrtek.  91 žáků absolvovalo během výcviku 10 dvouhodinových výukových plaveckých lekcí.  

Pedagogický doprovod během plavání zajišťovali p. uč. Drbohlavová, Bada, Šourková, Slavíková, paní asistentka Daxnerová a Šimková. 

Během kurzu se žáci v rozmanitých zábavných činnostech v něčem zdokonalili, naučili se něco nového, neplavci se skamarádili s vodou a učili se základním dovednostem. Na závěr plaveckého kurzu si děti poměřily své síly, vytrvalost i plavecké dovednosti, užily si tobogán či divokou řeku.  

Pro třeťáky tímto školní plavání skončilo, druháci v něm budou v příštím školním roce pokračovat. 

                                                                                                      Mgr. Alena Slavíková 

DRUHÁCI V KNIHOVNĚ ANEB OKNO DO VESMÍRU

IMG_4969.JPG

Na cestu vesmírem v městské knihovně se druháci spolu s paní knihovnicí vypravili v pondělí 29. ledna 2024.

V knihovně na ně čekalo prázdné černé okno do vesmíru a prostřednictvím knížky Mileny Lukešové, Jak si uděláme zeměkouli se jim spolu s paní knihovnicí podařilo zaplnit vesmír hvězdami, souhvězdími, planetami, Měsícem, velkou hvězdou Sluncem a také kolem nás proletěly rakety. Všechno bylo veselé, barevné a všem se podařilo rozluštit názvy osmi planet sluneční soustavy. Po oběžných drahách se také planety spolu s dětmi proběhly po celé knihovně kolem Slunce. V knihovně děti prožily díky paní knihovnici zajímavé dopoledne a někteří si dokonce půjčily i nové knížky na domácí čtení.

IMG_4976.JPG  IMG_4966.JPG

Děkujeme.

FOTOGALERIE

Miroslava Drbohlavová

ADVENTNÍ ČTENÍ V MĚSTSKÉ KNIHOVNĚ

IMG_4333.JPG  IMG_4332.JPG

Ve čtvrtek 14. a v pátek 15. prosince navštívily obě druhé třídy opět městskou knihovnu.

Paní knihovnice si pro ně připravila adventní čtení, při kterém dětem zároveň představila novou knížku Ivony Březinové, Sněhuláci z Mrkvonos.

Děti pozorně poslouchaly předčítání první kapitoly a dozvěděly se, že Mrkvonosy jsou vlastně vesnice jako každá jiná, jenom v zimě se sem přistěhují sněhuláci a spolu s padajícími sněhovými vločkami se jim rodí další sněhuláčí miminka, která rostou a zažívají stejné příběhy, jako obyčejné děti.

Paní knihovnice si pro děti připravila i pracovní listy a děti si ve skupinkách u stolečků mohly namalovat, jak si vlastně takovou sněhuláčí vesničku představují a také si vyřešily pár slovních přesmyček.

Byl to příjemně strávený čas a děti se těší, až si novou knížku budou moci vypůjčit a až zase knihovnu navštíví.

FOTOGALERIE

Miroslava Drbohlavová

VÁNOČNÍ JARMARK

Po několika letech 13. prosince 2023 uspořádala naše škola  opět vánoční charitativní jarmark.

Tentokrát netradičně probíhal ve výstavním prostoru v Šolcově statku a v přilehlém lapidáriu, za což děkujeme panu Karlu Samšiňákovi a jičínskému muzeu za možnost tato zajímavá místa využít.

IMG_0292.JPG   IMG_0299.JPG

Přestože počasí nebylo jak z Ladových zimních obrázků, návštěvníky neodradilo a vánoční atmosféru přišla načerpat veřejnost v obrovském počtu.

Celá akce byla zahájena přesně ve tři hodiny odpoledne vystoupením školního hudebního kroužku Srdcovka pod vedením Adély Brabcové, následně vystoupil s vánočními koledami hudební kroužek, který vedou Kamil Šisler a Jindřich Bada. Hosté dostali do rukou texty koled, takže si mohli zazpívat společně s dětmi.

IMG_0414.JPG   IMG_0323.JPG

Po vystoupení byl zahájen prodej dětských výrobků, o které byl velký zájem. Do výroby vánočních ozdob, dekorací, přání a perníčků se zapojily děti celé školy – od prvňáčků po deváťáky. Výtěžek z prodeje věnujeme na léčbu nemocnému chlapečkovi. Celkem se vybralo krásných 62.053 Kč!

IMG_0267.JPG   IMG_0422.JPG

Děkujeme rodičům a prarodičům, kteří také věnovali volný čas a pomohli svým potomkům s výrobou vánočních předmětů, a rodičům a veřejnosti za to, že přišli a podpořili tuto charitativní akci. Poděkování patří také Obecně prospěšné společnosti Český ráj, která přispěla na nákup materiálu na výrobky. V neposlední řadě patří velký dík také všem učitelům a pedagogickým asistentkám, kteří za plného chodu školy zvládli  celý jarmark úspěšně zorganizovat. Celou akci skvěle odmoderoval Jindra Bada. Díky!

FOTOGALERIE 

Mgr. Naďa Ortová

 PUTOVÁNÍ ZA NEJVĚTŠÍM ČECHEM

Listopad a prosinec patřil v rámci výuky dějepisu v 7. ročníku Lucemburkům,  zejména Karlovi IV. Proč právě jemu? Jak jistě víte,  byl tento panovník  zvolen vítězem ankety Největší Čech. Získal 68 713 z více než čtvrt milionu zaslaných hlasů. Schválně si tipněte, kdo se ocitl na druhém a třetím místě! Karla IV.  vnímáme jako největšího Čecha proto, že se jako první český král stal i  římským císařem. Ctíme ho jako zakladatele řady institucí jako pražské arcibiskupství nebo univerzita. Na Karla myslíme, když jedeme českou krajinou, kde vidíme jak církevní, tak světské památky, které ho připomínají. Totéž platí o samotné Praze, která se právě díky němu na čas stala evropskou metropolí.

My jsme se zajeli podívat do Muzea Karlova mostu, který sídlí v několika sálech původního špitálu Křížovníků s červenou hvězdou. Zdejší expozice se snaží návštěvníkům přiblížit zejména mostní stavitelství a vše, co s ním souvisí. S jasným důrazem na Karlův most mapuje historii spojení obou pražských břehů. K vidění jsou zde kamenné stavební prvky mostní architektury, původní řemeslnické nástroje, rekonstrukce dobových stavebních strojů atd.

Neméně zajímavá jako návštěva muzea je plavba tzv. Pražskými Benátkami. Vidět Prahu z Vltavy dává každému z nás úplně nový pohled na krásy našeho hlavního města. K nevšednímu zážitku přispěje už samotná loď. Projekt patentního člunu Vodouch vznikl jako kopie původních vltavských člunů, tzv. "naháčů",  tedy lodí bez výstroje. Byla konstruována tak, aby měla co nejmenší ponor a mohla tak plout i v mělčích vltavských vodách. Tyto lodě se začaly používat k dopravě soli z Týna nad Vltavou do Prahy a poprvé do Prahy dopluly v roce 1550. Pro potřeby vyhlídkové plavby byla konstrukce člunu doplněna o celodřevěnou kabinu z parníkového člunu. Celkový vzhled "Vodouchů" odpovídá do posledního detailu tradici konce 19. století, navíc si plavidla zachovala původní plavební vlastnosti šité Vltavě přímo na míru, a proto můžeme dnes i my proplout všechna tajemná vltavská zákoutí. Pokud budete mít někdy v Praze chvíli času, určitě se do Muzea Karlova mostu a Pražských Benátek podívejte. Stojí to za to!

Mgr. Pavla Kozáková

 

POCUKROVANÝ CUKROVAR

Již tradičně každý podzim žáci 9. ročníku vyjíždějí na exkurzi do Dobrovic. Letos jsme vyrazili až 7. prosince a poprvé za ty roky našich návštěv nás vítal „pocukrovaný“ cukrovar s adventní výzdobou.

IMG_20231207_094852376_HDR.jpg

Naši exkurzi jsme zahájili II. prohlídkovým okruhem, který byl tematicky zaměřen na historickou zemědělskou techniku, lihovarnické a cukrovarnické technologie. Pak jsme se přesunuli do cukrovaru, kde jsme se seznámili se současnou moderní výrobou cukru. Kromě výrobního procesu zpracování řepy jsme viděli také lihovar a vápenku, které jsou nezbytnou součástí továrny. Exkurzi jsme zakončili v budově bývalého zámku, kde probíhá zahušťování cukerné šťávy, krystalizace a odstředění krystalů cukru v odstředivkách.

IMG_20231207_105341404.jpg   IMG_20231207_093116228.jpg

Na závěr nás čekala ochutnávka nejen hlavního produktu – bílého cukru, ale také vedlejších produktů jako je melasa, lehká a těžká šťáva.

IMG_20231207_105549587.jpg   IMG_20231207_105024943.jpg

Po prohlídce jsme se vrátili do recepce, kde jsme posvačili a po doplnění energie jsme formou skupinové práce shrnuli všechny získané informace o výrobě cukru a lihu. Areál muzea jsme opouštěli s dobrým pocitem z vydařené akce. Všichni mohli vidět na vlastní oči, jak se znalosti získané ve škole, využívají v praxi.

FOTOGALERIE

Marcela Pipková

KOMEDIE O NAROZENÍ PÁNĚ

Liberecké divadlo F. X. Šaldy v Liberci uvedlo na začátku loňského prosince novou autorskou hru Komedie o narození Páně. Vznikla tak tradice přinést každý rok v adventním čase vánoční představení, čehož jsme se šesťáky rádi využili.

       

Jedná se o sympatickou vánoční inscenaci, jejíž poetičtější první polovina příjemně spojuje humornou složku s klasickým vánočním příběhem protkaným značným množstvím koled, zatímco v druhé získává výraznější roli v názvu slibovaná komedie. Celou inscenaci provázejí odkazy na lokální (liberecké a jizerské) zvyky. V sehraném hereckém obsazení výrazněji zaujmou postavy anděla a čerta, zvláštní pozornost si zaslouží i zapojení dětského sboru Severáček.

Během adventu a o Vánocích se v českých kostelích už od středověku četl příběh o narození Ježíše Krista, do kterého postupně začaly pronikat světské prvky. To byl důvod, proč představení byla vykázána před kostel, a postupem času se z nich stalo lidové drama. Toto představení libereckého divadla má na tradici barokního lidového divadla navazovat. V Podkrkonoší a Jizerských horách bylo tradicí uvádění sousedských pochůzkových her o narození Krista. Sousedé hráli sousedům, používali přenosné betlémy, kostýmy i rekvizity z obyčejných předmětů, zpívali vánoční koledy a trávili čas spolu. Komedie o narození Páně se k této myšlence vrací. Jde o to sejít se v divadle, společně  si zazpívat a naladit se na vánoční notu. 

Mgr. Pavla Kozáková

DĚJEPISNÁ EXKURZE K PAMÁTKNÍKU OBCE LIDICE

V úterý 28. listopadu se oba 9. ročníky zúčastnily pod vedením

Mgr. Jana Janatky a Mgr. Ivy Svobodové dějepisné exkurze k památníku obce Lidice. Žáci si prostřednictvím digitalizovaných materiálů historické sbírky mohli vytvořit ucelený náhled do života obce Lidice a jejího tragického osudu. Žáci se seznámili s životními příběhy obyčejných lidí, do jejichž života zasáhly ony „velké dějiny.“ Po odborném výkladu následovaly skupinové aktivity, které žákům pomohly ukotvit klíčové historické události. Druhá část programu žáky zavedla k symbolu Lidic – k dvaaosmdesáti dětským sochám v nadživotní velikosti. Toto bronzovému sousoší vytvořila akademická sochařka prof. Marie Uchytilová jako Pomník dětským obětem války. Deváťáci rovněž spatřili zbytky zdi Horákova statku, kde bylo 10. června 1942 zastřeleno 173 lidických mužů a chlapců. Dnes je zde umístěna socha truchlící ženy od Bedřicha Stefana. Součásti venkovní prohlídky bylo i zastavení v Růžovém sadu, v němž žáky překvapila skutečnost, že se na tomto chmurném místě pořádají svatby. Závěr programu byl protknut nadějí při pohledu na obnovené město, čítající v současné době 561 obyvatel. Tísnivou atmosféru místa podtrhávalo chladné listopadové počasí. Věřím, že tato exkurze v žácích zanechala osobní prožitek, jež si budou z výuky dějepisu pamatovat i po odchodu ze základní školy.                            

Mgr. Iva Svobodová

PŘIJEDE SVATÝ MARTIN NA BÍLÉM KONI?

 

Přijel, ale ten opravdový. To bylo pro děti i dospělé velké překvapení. Svatý Martin z lidové pranostiky se nám letos schoval a poslal za sebe dešťové kapičky. Ale to nevadilo odvážným dětem ani rodičům, kteří se sešli v sobotu 11. listopadu 2023 před školou a vydali se v průvodu s lampionky, světýlky i baterkami směrem k náměstí, kde pro ně byl připravený krátký program s příjezdem svatého Martina na bílém koni (opravdovém).

I přes velkou nepřízeň počasí byl lampionový průvod hooooooodně dlouhý a dětem svítily lampiónky i oči radostí a překvapením.

Miroslava Drbohlavová

DRUHÁCI V MĚSTSKÉ KNIHOVNĚ

 

Ve středu 1. listopadu 2023 se druháčci vydali na letošní již druhou návštěvu do městské knihovny. Tentokrát si s paní knihovnicí povídali o knížkách a uspořádání knih v knihovně, o barevném označení knížek pro děti i jak si knihy vybírat a půjčovat. Společně si pak zkusili malý čtenářský kvíz.

 

V závěru naší návštěvy někteří již vrátili přečtené první vypůjčené knížky, jiní si knížky půjčili.

Už se těšíme na další předvánoční setkání v knihovně.                                                                        

Mgr. Alena Slavíková a žáci 2. B

HALLOWEENSKÉ DOPOLEDNE VE 2. B

IMG_20231031_080538.jpg  IMG_20231031_082759.jpg

Úterní dopoledne 31. října 2023 začalo v naší třídě hodinou, která byla věnována projektu ABECEDA PENĚZ České spořitelny. Paní lektorku hned při příchodu do naší třídy překvapily krásné halloweenské kostýmy a masky žáků. Společně si pak povídali o penězích, nakupování, o různých příjmech a výdajích v domácnosti. Potom žáci plnili i úkoly v pracovním sešitě.

IMG_20231031_104833.jpg

Čtvrtou vyučovací hodinu se pak ježibaby, čarodějové, kostlivci i další strašidla přesunuli do tělocvičny. Zde pro ně žáci deváté třídy připravili zábavné halloweenské sportování. Všichni se do jednotlivých disciplín vrhli s chutí, hravě je zvládli a užili si i legraci. Deváťáci, moc děkujeme!

IMG_20231031_115347.jpg   IMG_20231031_112443.jpg

Poslední hodinu se děti pustily do výroby halloweenského strašidýlka z papírového talíře. Práce děti bavila, každé strašidýlko bylo jiné a všechna se moc povedla! Žáci si je s radostí odnesli domů.

Mgr. Alena Slavíková

NA VÝLETĚ ZA SPEJBLEM A HURVÍNKEM

IMG_3671.JPG

V úterý 24. října 2023 si druháci vyjeli do Prahy. Navštívili Divadlo Spejbla a Hurvínka a měli možnost vidět představení HURVÍNKŮV POPLETENÝ VÍKEND. 

Bylo to tak trochu jiné divadlo, než na jaké jsou děti zvyklé. Loutky Spejbla, Hurvínka, Bábinky, Máničky i tří krásných medvídků byly jako živé a měly svoje vlastní pohádkové jeviště. To děti překvapilo. Všichni se těšili, co všechno Spejbl a Hurvínek popletou nebo nepopletou, co se jim přihodí. Ale jako všechny pohádky, i tato dopadla dobře.  

IMG_3695.JPG   IMG_3688.JPG

V krásném divadle postaveném hlavně pro děti si druháčci mohli prohlédnout i vitríny plné pohádkových postaviček, nakoupit dobrůtky a upomínkové předměty. 

Divadlo Spejbla a Hurvínka bylo založeno již v roce 1930 v Plzni Josefem Skupou. Snad všichni víme, jakou má tradici, jak jsou jeho postavičky známé nejen u nás, ale i po celém světě.  

Dětem se pohádka líbila a někdo se třeba někdy do divadla vrátí i s rodiči. 

FOTOGALERIE

Miroslava Drbohlavová

DĚJEPISNĚ-ZEMĚPISNÁ EXKURZE DO JIČÍNA

IMG-20231018-WA0038.jpg  IMG-20231018-WA0030.jpg

V Jičíně se dochovalo několik významných židovských památek, které rozhodně stojí za návštěvu. Patří mezi ně budova bývalé židovské školy, židovský hřbitov v nedalekých Sedličkách nebo synagoga. Do poslední jmenované budovy jsme v říjnu zamířili se sedmáky. Jedná se totiž o jednu z nejlépe zachovaných židovských památek v oblasti Českého ráje. Synagoga svou funkci plnila do roku 1941, po válce sloužila jako skladiště, následně jako sušárna léčivých bylin. Dlouho chátrající objekt zachránila rozsáhlá rekonstrukce, po níž byla v roce 2008 synagoga opět zpřístupněna veřejnosti. My jsme si zde povídali s hebraistkou Jindřiškou Kracíkovou o tom, co je židovství, jak to bylo s židovským obyvatelstvem v Jičíně apod. Nejslavnější člen jičínské židovské obce Jákob Baševi  následně dovedl naše kroky do Valdštejnova muzea a mincovny.  Zde jsme se společně věnovali ražbě mincí, dokonce jsme si ji mohli sami vyzkoušet, tak říkajíc „na vlastní svaly“. V expozici jsme se blíže seznámili s osudem frýdlantského vévody Albrechta z Valdštejna. I když se z historického hlediska jedná o postavu značně protichůdnou, nedá se mu upřít zásadní význam pro dějiny města Jičín. Byl to právě on, kdo město přestavěl a chtěl z něj udělat důstojnou metropoli evropského významu.

IMG-20231018-WA0031.jpg   IMG-20231018-WA0033.jpg

Druhá část programu nás zavedla do jičínské hvězdárny. Zábavnou formou jsme si připomněli poznatky týkající se Slunce, které jsme probírali v rámci výuky zeměpisu loňský školní rok. Sami jsme si dokázali spočítat, jakou rychlostí se pohybuje naše planeta, potažmo my sami. Celý program byl hezky propojen s různými oblastmi fyziky, ať již v případě magnetického pólu Země při vzniku polární záře, či při vysvětlování vzniku a šíření světelných paprsků.

IMG-20231018-WA0004.jpg

Dobrovolník z obou tříd si mohl na základě dotyku plazmové koule zkusit rozsvítit žárovku. Poté jsme zvládli z proužků složit obraz Slunce a vyluštit šifru. Na závěr jsme si všichni vyrobili sluneční hodiny, které jsme si ponechali jako užitečnou výukovou pomůcku. Z návštěvy hvězdárny jsme odcházeli zase o kousek blíže k pochopení pohybů Země. Jediným doslova mráčkem na obloze byla skutečnost, že bylo zataženo, takže jsme se nemohli dalekohledy dívat na sluneční skvrny či erupce.

FOTOGALERIE

Mgr. Pavla Kozáková, Mgr. Iva Svobodová

PASOVÁNÍ NA ČTENÁŘE - 2. A

V pátek 6. října 2023 čekalo holky a kluky opravdické pasování na čtenáře. Nestalo se tak po souboji na koních, ale po celoročním boji s písmenky.

Každý letošní druhák si nakreslil svůj erb a paní knihovnice M. Šrůtová z naší Městské knihovny Fráni Šrámka jim z nich vyrobila první průkazky a připravila jejich slavnostní předání.

IMG_3442.JPG   IMG_3453.JPG

V knihovně pan starosta Lubor Jenček provedl opravdickým mečem pasování každého druháka na čtenáře. Stalo se tak, když všichni předvedli své čtenářské schopnosti a společně složili čtenářský slib.

Pro děti to bylo určitě slavnostní, ale také trochu odvážné. Pokleknout a nechat si na rameno poklepat mečem, to už něco znamená. Malou odměnou byla pro každého také knížka, kterou si určitě ve škole společně přečteme, a hostina s výborným dortíkem.

IMG_3466.JPG

A já věřím, že každý nový čtenář se občas třeba i s rodiči, sourozenci nebo prarodiči v knihovně zastaví, půjčí si knížku, kterou zvládne přečíst již sám a zapojí se do každoroční čtenářské soutěže, která bývá zakončena nocováním v knihovně.

Děkujeme, pro děti to byl fajn zážitek!

FOTOGALERIE

 Miroslava Drbohlavová a čtenáři ze 2. A

PASOVÁNÍ NA ČTENÁŘE - 2. B

1.jpg

Ve středu 4. října 2023 se vydali žáci 2.B do městské knihovny. Zde na ně čekalo hned několik překvapení. Během slavnostního PASOVÁNÍ NA ČTENÁŘE je nejprve mile přivítala paní knihovnice Magdaléna Šrůtová, přečetla dětem slavnostní slib čtenáře, po kterém následovaly krátké prezentace čtení jednotlivých žáků z knihy Povídání o pejskovi a kočičce Josefa Čapka.

Slavnostního aktu se ujal pan starosta Lubor Jenček, který rytířským mečem pasoval na čtenáře postupně všech 23 žáků. Od paní knihovnice děti obdržely čtenářskou průkazku v podobě vlastnoručně předem nakresleného erbu a knížku na památku. Poté se děti seznámily s letošní knihovnickou soutěží, do které se mohou dle zájmu zapojit. Některé si stihly ještě vypůjčit i první knížky z knihovny.

IMG_20231007_122417.jpg   IMG_20231007_122351.jpg

Velkým překvapením pro všechny byla sladká tečka na konec – výborný dortík!  Všichni si na něm pochutnali!

Moc děkujeme za tuto velmi pěknou akci. Všem dětem přeji, aby měly knížky rády a čtení jim přinášelo spoustu radosti, zážitků i ponaučení.

FOTOGALERIE

                                                                                Mgr. Alena Slavíková

 

ČTENÍ POD HVĚZDAMI

Naše malá škola se letos poprvé zapojila do mezinárodního projektu - Noci literatury, který připadl na středu 20. září 2023 a jehož cílem je  zvýšit zájem veřejnosti o současnou evropskou literaturu a její myšlenkové a tvůrčí proudy. Zároveň poukazuje na důležitost překladů z různých jazyků.

IMG_0048.JPG   IMG_0049.JPG

Jako netradiční místo pro čtení jsme vybrali venkovní přírodní učebnu, protože jsme čtení spojili s naším letošním celoškolním projektem „Okno do vesmíru“.

Kde jinde číst Malého prince od A. de Saint Exyperyho a Stopařova průvodce galaxií od D. Adamse než venku pod hvězdami.

Velké poděkování patří paní knihovnici Magdě Šrůtové z Městské knihovny Fráni Šrámka v Sobotce, která nám řadu knížek s kosmickou tematikou doporučila a celý rok s námi bude na školním projektu spolupracovat.

A pokud tyto  knížky patří do našich oblíbených, bylo radostí naslouchat mimo jiné předčítání pana učitele Jana Janatky.

IMG_0068.JPG   IMG_0062.JPG

Čtení úryvků z obou knížek bylo doplněno příjemným a motivujícím zpěvem za doprovodu kytary v podání Radka Štaffa.

Nejenom děti ocenily před, během i po předčítání výborný malinový čaj a drobné sušenky v podobě hvězdiček a měsíčků, které pro hosty upekli naši sedmáci.

Hodinku vyprávění a čtení jsme zakončili večerním pozorováním hvězd. Protože nám neskutečně přálo počasí, mohli jsme je sledovat prostým okem nebo pomocí hvězdářského dalekohledu, který laskavě obsluhoval pro všechny zájemce pan Ing. Jan Jirásek.

IMG_0083.JPG

Děkuji všem, kteří se akce zúčastnili, a těším se, že za rok se třeba opět sejdeme a třeba i na jiném místě!

FOTOGALERIE

Mgr. Jana Knapová

POVOLÁNÍ POLICISTA

Jako každý rok, i letos budou žáci 9. ročníku absolvovat v rámci předmětu Pracovní činnosti prezentace středních škol a středních odborných učilišť. První povolání, kterému jsme měli na podzim možnost nakouknout pod pokličku, byl policista.  Zástupci územního odboru Jičín, nprap. Aleš Brendl a nprap. Jiří Zikmund deváťákům zdůraznili, že je potřeba chápat výkon policejní služby jako celoživotní poslání. Vysvětlili jim, za jakých podmínek se lze k policii dostat. Samozřejmostí je posouzení fyzické zdatnosti uchazeče (člunkový běh, běh na 1000 metrů, celomotorický test a kliky), mnoho žáků však překvapila neúspěšnost adeptů při  psychologickém vyšetření. Velkým lákadlem pro případné uchazeče se ukázala být šestitýdenní dovolená, náborový příspěvek či výsluhové nároky.

Ještě jednou děkujeme zástupcům policie za návštěvu a těšíme se další setkání, tentokrát při preventivních pořadech.

Mgr. Pavla Kozáková

ČESKO-POLSKÉ SETKÁNÍ 2023 aneb Putování za kapybarou

V uplynulém školním roce jsme obnovili po nedobrovolné přestávce spolupráci s naší partnerskou školou v polské Sobótce.

Naši přátelé s námi v květnu oslavili 130 let naší školní budovy a my jsme jim nyní oplatili jejich návštěvu.

Společně jsme u našich přátel strávili prodloužený víkend ve dnech 15. – 17. září 2023 v počtu 26 dětí a 6 pedagogických pracovníků.

V pátek jsme měli možnost pobesedovat se zajímavým člověkem, panem Markem Dabrowskim, který nám česky poutavě vyprávěl o své účasti na výpravě polské akademie věd, která zkoumá život na Antarktidě. Své vyprávění doplnil množstvím fotografií.

 

Pan Marek coby milovník češtiny a účastník mnoha Šrámkových Sobotek zanechal na tomto odlehlém místě zmínku o obou Sobotkách v podobě rozcestníku s udáním vzdálenosti do obou vzdálených měst. Krásné gesto přátelství!

Po besedě následovaly společné výtvarné či sportovní aktivity.

    

Vydařený pátek byl zakončen již tradiční oblíbenou diskotékou.

Celou sobotu jsme strávili ve Wroclavi v rozlehlé zoologické zahradě, kde je vybudován obrovský pavilón – Afrikárium, taková moderní ZOO v klasické ZOO.

Obdivovali jsme tam zejména podmořský svět, tučňáky, lachtany…

Naše děti však neúnavně pátraly po výběhu kapybar, největších hlodavců, a k velké radosti všech je nalezly! Foto je toho důkazem.

Večerní procházka po Sobótce byla zakončená v místní Biedronce (samoobsluze), kde se děti zásobily pitím a dobrůtkami, aby měly energii na večerní sportovní hry ve stolním tenisu nebo v míčových hrách.

V neděli dopoledne jsme navštívili místní muzeum a skanzen v blízkých Biedkowicích.

 

Po celou dobu nám přálo slunečné počasí, které podtrhlo pozitivní atmosféru celého pobytu.

S vedením školy a zástupkyní města jsme naplánovali v hrubých rysech způsob oslavy naší dvacetileté spolupráce, která připadá na květen příštího roku.

Jsme velice rádi, že tato spolupráce přerostla v trvalé přátelství, které obě školy těší a vzájemně obohacuje.

FOTOGALERIE

Mgr. Jana Knapová

 CVIČENÍ V PŘÍRODĚ ŽÁKŮ 1. TŘÍD 

V pátek 15. září se žáci 1. A i 1. B vydali na své první cvičení v přírodě.  

Turistická část vedla nejprve ulicemi Sobotky a pak polní cestou k obci Nepřívěc. Byla dlouhá skoro 3 km a děti ji zvládly ve svižném tempu bez jediné zastávky. Cestou se snažily o hbitý a ostražitý pohyb v terénu, o překonávání překážek a také o rozpoznání orientačních bodů v krajině.   

 

U nepřívěckého hotelu Ort žáci s chutí posvačili a místní rozlehlé sportoviště využili pro další aktivity.  

Sportovní hry a soutěže prvňáčky bavily a prověřily jejich tělesnou zdatnost.  

Zpáteční cesta ke škole byla poznamenaná únavou, ale proběhla bez stesků na bolavé nožky a děti mohly být pyšné, že zvládly skoro 6 km turistického pochodu.  

Poděkování za dohled nad dětmi a spolupráci patří paní asistentce P. Králové a praktikující studentce K. Drapákové.  

Vladimíra Buchalová, 1. A a Kamil Šisler, 1. B

DRUHÁCI NA CVIČENÍ V PŘÍRODĚ

IMG_3165.JPG

Krásný sluníčkový den Mariánského léta a cvičení v přírodě, co víc bychom si mohli na začátku školního roku přát.

12. září 2023 vyrazili čerství druháci na lovecký zámeček Humprecht. V přízemí si se zájmem prohlédli knihovnu, černou kuchyň, zaujala je i skříňka na nočníky nebo cestovní záchod. V 16 metrů vysoké hodovní síni vyzkoušeli svoje hlasivky a na ochozu si prohlédli okolí Sobotky skoro z ptačí perspektivy.

Hodně dětí navštívilo lovecký zámeček poprvé.

Nezapomněli jsme ani na vydatnou svačinku a potom jsme se přesunuli na exkurzi do sběrného dvora. Třídění odpadu je téma, se kterým se stále setkáváme, a bylo vidět, že dětem není cizí. Největší úspěch mělo vážení. Celá třída 2. A vážila i s paní učitelkou 720 kg a 2. B 680 kg, ale bylo jich méně nebo méně svačili?!

Cvičení v přírodě jsme vesele zakončili v parku. Zahráli jsme si hry s míči, švihadly, frisbee, utopili jsme míč ve strouze i v kopřivách.

A aby toho nebylo málo, odpoledne si děti z družiny udělaly sladkou tečku v cukrárně a zchladily se zmrzlinou.

FOTOGALERIE

                                                                                                       Miroslava Drbohlavová


Kontakt

ZŠ, Sobotka, okres Jičín
Jičínská 136, 507 43 Sobotka
493 571 539, 493 599 140
710 01 379
DIČ nejsme plátci DPH

Oblíbené odkazy