SOUTĚŽE         ___________________________________________

• Viktorie Kloučková, IX. B
  • Tereza Karbanová, IX. B
  • Pavel Šulc, IX. A

Po roční odmlce se opět zájemci o přírodní vědy mohli zúčastnit soutěže PŘÍRODOVĚDNÝ KLOKAN, která se konala ve středu 13. října 2021.  V úvodu byli všichni seznámeni se základními organizačními informacemi k průběhu soutěže a pak obdrželi zadání s otázkami. Celkem dvacet čtyři úloh, z nichž úvodní „zahřívací“ otázka zněla:

„Před 320 lety, 8. 12. 1701, se ve švédské Uppsale narodil astronom, geodet, fyzik, matematik a autor dodnes používané a po něm pojmenované teplotní stupnice určené teplotami tání ledu a varu vody. Tímto slavným mužem byl:

(A) Carl Linné          (B) Anders Celsius            (C) René Descartes

(D) Daniel Fahrenheit                                  (E) lord Kelvin“

Odpověď na tuto otázku i následujících třiadvacet zapisovali soutěžící do „Karty odpovědí“. Po čtyřiceti minutách všichni své práce odevzdali k vyhodnocení.

Vyhlášení výsledků proběhlo v pátek 15. října 2021. První tři soutěžící byli odměněni diplomem a knihou „Dotýkání krásy“, ostatní žáci obdrželi osvědčení o účasti v soutěži. Na prvním místě se umístil David Dědeček (IX. A) se ziskem 65 bodů.  Stříbrnou pozici obsadila Tereza Bryxí (IX. A) a bronzový stupínek patřil Tereze Pažoutové (IX. A).

IMG_7025.JPG

Děkuji všem žákům za snahu prověřit své znalosti nejen přírodovědné, ale také „probudit“ logické myšlení. K tomu přispěla například tato úloha:

„Každá plocha v obrázku má být vybarvena jednou ze čtyř barev:Příklad.jpg

červenou (R), zelenou (G), modrou (B), žlutou (Y). Každé dvě

plochy, které se dotýkají, musí mít odlišnou barvu. Jaká je barva

plochy označené písmenem X?

(A) červená              (B) modrá                 (C) zelená

(D) žlutá                 (E) není možné určit

Zvládli jste ji také?

SOUTĚŽ V PIŠKVORKÁCH

V pondělí dne 1. října 2021 se pod vedením paní učitelky Mgr. Jany Jirsákové konala soutěž v piškvorkách. Zúčastnilo se jí okolo dvaceti žáků, z nichž se 5 žáků probojovalo do dalšího kola.

IMG_7002.JPG    IMG_7009.JPG

Před začátkem paní učitelka náhodně vylosovala dvě jména, která spolu napříč soutěžila, a soupeř který vyhrál, postoupil do dalšího kola a potýkal se poté s dalšími postupujícími.

Soutěž byla opravdu napínavá, ale vítězi se nakonec stali jen žáci z 8. A. První místo ze zmíněné třídy obsadil Tomáš Jakl, na druhém místě skončil Jirka Koprnický a na třetím místě František Hron. Předposlední  čtvrté místo obsadil Daniel Doležal a na posledním postupovém místě skončil Nathan Hathaway. Těchto 5 žáků postoupilo do dalšího kola, které bude probíhat mezi soutěžícími on–line. Po případné výhře v tomto on-line kole soutěže vítězové postoupí do finálního turnaje v Brně na Mistrovství ČR a SR v piškvorkách.

IMG_7012.JPG

Všem postupujícím přejeme hodně štěstí a zdaru, ať se jim daří jako doposud. Pro všechny zúčastněné této soutěže to byl příjemný zážitek, zkušenost i zábava.

Emma Menclová a Anna Šačirovičová, 8. B