SOUTĚŽE         ___________________________________________

školní rok 2022/2023

MATEMATICKÝ KLOKAN 2023

V pátek 17. března 2023 se žáci naší školy zapojili do mezinárodní soutěže Matematický klokan, kterou v České republice organizuje Jednota českých matematiků a fyziků ve spolupráci s Katedrou matematiky PdF UP a Katedrou algebry a geometrie PřF UP v Olomouci.

Soutěžící jsou podle věku rozděleni do následujících kategorií: Cvrček, Klokánek, Benjamín a Kadet. V naší škole se přihlásilo celkem 155 zájemců. Nejvíce početnou skupinou byla kategorie Klokánek, ve které počítali žáci 4. a 5. ročníku.

IMG_8741.JPG

Výsledky:

Kategorie Cvrček (2. a 3. ročník):

 1. místo – David Ječný
 2. místo – Anna Prudičová
 3. místo – Anna Adamová

Kategorie Klokánek (4. a 5. ročník):

 1. místo – Valentýna Šoltysová
 2. místo – Josef Folprecht
 3. místo – Matěj Krupička

Kategorie Benjamín (6. a 7. ročník):

 1. místo – Hai Nam Vu
 2. místo – Tomáš Doležal
 3. místo – Klára Ječná, Oliver Roxer

Kategorie Kadet (8. a 9. ročník):

 1. místo – Daniel Doležal
 2. místo – Pavel Šlechta
 3. místo – Jiří Kozák

Pochvalu si zaslouží všech 155 matematiků!  

FOTOGALERIE

Ing. Marcela Pipková

RECITAČNÍ SOUTĚŽ 1. STUPNĚ

Recitační soutěž je tradiční akcí naší školy. Děti, které mají v oblibě poezii, si vybírají báseň, která je něčím zaujme a osloví. Školní kolo proběhlo tentokrát 20. února 2023. Celkem se zúčastnilo úctyhodných 29 žáků z prvního stupně, a to hned ve dvou kategoriích.

IMG_8596.JPG   IMG_8586.JPG                                                                                      

V první kategorii se nám představili žáci 2. a 3. tříd. Na třetím místě se umístila Eliška Žochová (2. B), druhé místo obsadila Anna Janatková (2. A) a první místo získala Berenika Vávrová (3. A).

IMG_8631.JPG   IMG_8581.JPG

Ve druhé kategorii soutěžili žáci 4. a 5. ročníků. Celkem recitovalo 18 účastníků. Třetí místo získali hned dva žáci - Eliška Bradnová (4. B) a Petr Maruška (5. A). Druhé místo obsadil Roman Šouta (5. B) a jako první se umístila Jitka Poštolková (5. B).                                                                                                                                

V podání všech recitátorů jsme slyšeli známé autory, jako například Karla Jaromíra Erbena, Jiřího Žáčka, Františka Hrubína, Josefa Bruknera a mnoho dalších.

IMG_8609.JPG   IMG_8639.JPG

Diváci měli také možnost hlasovat. Cenu diváků si v první kategorii odnesla Anna Janatková, ve druhé kategorii Roman Šouta.

Všem soutěžícím děkujeme za odvahu vystoupit před publikem s uměleckým přednesem. Těm, kteří obsadili přední příčky, gratulujeme.

FOTOGALERIE

                                                                                               Mgr. Lucie Ulrychová, Mgr. Marcela Havlíková

17. ROČNÍK SOUTĚŽE   "Já už to znám, umím 2022"

PROBĚHL ZA ÚČASTI 28 ZÁKLADNÍCH ŠKOL A ÚČASTI 434 SOUTĚŽÍCÍCH ŽÁKŮ, ŽÁCI DOKAZOVALI SVŮJ UM PODOBNĚ JAKO V ROCE 2019 VE TŘINÁCTI KATEGORIÍCH

Organizátoři této největší krajské soutěže odborných dovedností pro žáky základních škol pořádali 16. listopadu 2022 již 17. ročník, který se uskutečnil po dvouleté přestávce.

Tři spolupracující školy, Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov, Střední škola gastronomie a služeb Nová Paka a letošním menším vkladem i Střední škola zahradnická Kopidlno, už zorganizovaly toto klání pro historicky více jak 6 500 žáků 8. a 9. tříd.

Z naší školy se soutěže zúčastnilo 7 žáků ve čtyřech kategoriích, kteří se v této konkurenci opět neztratili. Škoda, že nás nebylo víc.

 

Na startu soutěže mladý automechanik se prezentovalo ve středisku praktického vyučování v Novém Bydžově-Švarcova 60 mladých automechaniků z celkem 24 základních škol. Na 3. místě se umístil František Hron, 9. A.

V soutěži mladých řidičů s  51 účastníky vyhrál Nathan Hathaway, 9. A. Dívky a chlapci soutěžili v nasazování kola na osobní automobil, v kontrole vozidla před jízdou, v popisu činnosti čtyřdobého motoru, v jízdě na trenažéru, v testu křižovatek a ve výměně žárovky v předním světlometu automobilu.

 

Naši školu dále reprezentovali: Anna Křížová, 8. B (23. v kategorii Mladá cukrářka z 64 soutěžících), Anna Putnarová, 8. B (20. v kategorii Mladá pekařka z 33 soutěžících), Vojtěch Knobloch, 9. A a Josef Mašek, 8. B (oba 9. v kategorii Mladý řidič z 51 soutěžících) a Dominik Lapáček, 8. A (21. v kategorii Mladý řidič z 51 soutěžících).

Všem žákům gratulujeme k dosaženým výsledkům a děkujeme za velmi dobrou reprezentaci školy.

Mgr. Břetislav Šimral

 PŘÍRODOVĚDNÝ KLOKAN 2022/2023

 

V pátek 13. října 2022 proběhla celostátní soutěž „Přírodovědný klokan“. Soutěžící z 8. a 9. tříd se snažili vyřešit 24 úloh, které byly rozdělené do tří skupin podle náročnosti. Řešení museli zvládnout za 40 minut. Otázky byly koncipované hlavně z oblasti zeměpisu, přírodopisu, fyziky a často kombinované s matematikou.

Do letošního ročníku se na naší škole zapojilo celkem 11 žáků, z toho sedm osmáků. Nejúspěšnější řešitelkou se stala Elizabeth Hroňková z třídy 8. A.

Pochvala za účast však patří všem žákům, kteří měli odvahu se zúčastnit.                 

Ing. Marcela Pipková

školní rok 2021/2022

VÝTVARNÁ SOUTĚŽ "MÉ TOULKY ZA ZVĚŘÍ"

 

Na jaře se uskutečnila výtvarná soutěž Okresního mysliveckého spolku Jičín s názvem MÉ TOULKY ZA ZVĚŘÍ.  Výtvarného oboru se zúčastnila  žákyně 5. B  Nicol Kaloková.

Ve 3. kategorii /9-12 let/ obsadila práce Nicol krásné 2. místo! Cenu s diplomem za Nikolku převzala v Jičíně maminka se sestrou, neboť Nikolka byla právě se třídou na školním výletě.

Nikolce tímto moc blahopřejeme! Ať se jí daří i nadále!

Mgr. Alena Slavíková, tř. uč.

DOPRAVNÍ SOUTĚŽ MLADÝCH CYKLISTŮ - KRAJSKÉ KOLO

Vítězstvím v okresním kole si naši žáci mladší kategorie zajistili právo účasti v krajském kole Dopravní soutěže mladých cyklistů, která se konala 24. května 2022 v Rychnově nad Kněžnou.

 

Pro účastníky ze Sobotky je toto okresní město sice trochu z ruky, rovných 100 km, ale s tímto problémem jsme se vypořádali a do Rychnova dorazili s mírným předstihem, abychom prozkoumali sportovní areál, ve kterém se soutěž konala.

A pak už se šlo závodit. Soutěžní disciplíny jsou předepsané pravidly BESIPu pro DSMC, takže žádné velké překvapení, nicméně dopravní hřiště vypadá jinak než v Jičíně a soubor překážek se rovněž změnil. Také disciplína „Labyrint“ byla pro nás novinkou.

 

Se všemi nástrahami se však naši žáci vypořádali se ctí a v konkurenci vítězů okresních kol Královéhradeckého kraje vystoupali až na „bednu“, když obsadili 3. místo.

Za zmínku stojí i umístění Lindy Ječné v absolutní bodové klasifikaci všech soutěžících, ve které se umístila na 7. místě.

Souběžně probíhala opět soutěž POKOS, tj. příprava občanů k obraně státu. A hádám, že podobných aktivit bude v následujících letech opět přibývat.

Celkové pořadí:

 1. ZŠ Lukavice (okres Rychnov nad Kněžnou)
 2. ZŠ Libčany (okres Hradec Králové)
 3. ZŠ Sobotka (okres Jičín)
 4. ZŠ Velké poříčí (okres Náchod)
 5. ZŠ Podharť (okres Trutnov)

Naši školu reprezentovali: Šimon Jonáš, Ondřej Karel, Linda Ječná, Tereza Koudelková (všichni 6. B).

Vedoucí družstva: Mgr. Břetislav Šimral

                                                                                               Mgr. Břetislav Šimral

SOUTĚŽ MLADÝCH ZDRAVOTNÍKŮ

20220510_133728.jpg

Já bych chtěl říci, že to byla dobrá a zábavná soutěž. Měli jsme asi tak šest nebo sedm stanovišť. Pamatuji si, že tam byla resuscitace, kostra, sanitka, dušení, zranění, transport zraněného a ještě zřejmě něco. Tereza Jaklová byla na stoličce (transport zraněného). Ta kostra a sanitka byla za bonusové body. Tomáš Cee skvěle popisoval jednotlivé kosti a já mu trochu pomohl. V sanitce jsme měli tlakoměr. Tereza byla zase figurína. Tomáš mačkal takový balónek. Při resuscitaci jsme se vystřídali všichni. U toho zraněného jsme měli chlapce, kterého pokousal pes. A zapomněl jsem na táboření. Tam jsme ošetřovali malou dívku, kterou myslím bolela hlava, spálila se a odřela si kolena. Bohužel jsme zapomněli na začátku zavolat sanitku, ale já jsem si na to nakonec naštěstí vzpomněl. U obvazů mi to moc nešlo. Je škoda, že druhé družstvo z 5. B také nepostoupilo do kraje. Těším se na pokračování.

20220510_102513.jpg   20220510_101151.jpg

Naši školu reprezentovali:

družstvo - 5. A (1. místo - postup do krajského kola)

 • Tereza Jaklová
 • Tomáš Cee
 • Oliver Roxer

družstvo - 5. B (3. místo)

 • Simona Hůlková
 • Kristýna Petříková
 • Jakub Horák
 • František Palička

Vedoucí družstev: Ing. Petr Švec 

20220510_132130.jpg   20220510_132301.jpg

FOTOGALERIE

Oliver Roxer, 5. A

DOPRAVNÍ SOUTĚŽ MLADÝCH CYKLISTŮ - OKRESNÍ KOLO

Po dvouleté pauze se v celé republice opět rozběhly dopravní soutěže mladých cyklistů. Naše škola se této akce již tradičně zúčastňuje, a proto jsme ani letos nemohli chybět. A tak 9. května 2022 jsme na DDH v Jičíně poměřili své znalosti s ostatními zúčastněnými školami okresu Jičín.

A nevedli jsme si vůbec špatně. V dopravní soutěži mladší žáci zvítězili a postoupili tak do krajského kola, starší žáci obsadili 3. místo.

V branně vědomostní soutěži dokonce naši žáci zvítězili v obou kategoriích.

Reprezentovali nás:Fráňa na kole.jpg

I. kategorie:

čtyřčlenné družstvo (2 děvčata + 2 chlapci) věk 10 – 12 let

Linda Ječná, Ondřej Karel, Tereza Koudelková, Šimon Jonáš (všichni 6. B)

II. kategorie:

čtyřčlenné družstvo (2 děvčata + 2 chlapci) – 12 – 14 let

Adam Mikulecký, Laura Mrhálková, Natálie Kyjaková, Jiří Kozák (všichni 8. B)

Vedoucí družstev: Mgr. Břetislav Šimral

Soutěžní disciplíny:

 1. Pravidla provozu na pozemních komunikacích - teoretická část - test.
 2. Pravidla provozu na pozemních komunikacích - praktická část - jízda po DDH.
 3. Jízda zručnosti na kole.
 4. Zásady poskytování první pomoci – praktická část.

Současně probíhala ještě branně vědomostní soutěž ředitele KVV Hradec Králové.

Cíl: rozvíjet schopnosti a dovednosti žáků v občanské výchově, naplňovat cíle projektu "Příprava občanů k obraně státu" (POKOS)

Soutěžní disciplíny v okresním kole:

 1. Hod granátem na cíl (ve vzdálenosti 15 m obdélník 2 x 6 m)
 2. Silové cvičení – kliky
 3. Silové cvičení – leh-sed
 4. Topografie
 • určování světových stran bez použití technických orientačních pomůcek
 • určování světových stran pomocí mapy a buzoly

Mgr. Břetislav Šimral

MATEMATICKÝ KLOKAN 2022

Každý rok se žáci naší školy zapojují do matematické soutěže s názvem Matematický klokan, která v letošním školním roce probíhala v pátek 18. března 2022.

Mezinárodně koordinovaná soutěž Matematický klokan byla vytvořena podle obdobné soutěže, která byla v osmdesátých letech minulého století pořádána v Austrálii. Od roku 1991, kdy se konal první ročník ve Francii, se rozšířila do zemí Evropy a postupně i na další kontinenty. V ČR se soutěž Matematický klokan konala poprvé v roce 1995. Pořadatelem Klokana v ČR je Jednota českých matematiků a fyziků ve spolupráci s Katedrou matematiky PdF UP a Katedrou algebry a geometrie PřF UP v Olomouci.

Soutěžící řešili netradiční matematické úlohy během jednoho dne a byli rozděleni podle věku do 4 kategorií: Cvrček (2. – 3. třída ZŠ), Klokánek (4. – 5. třída ZŠ), Benjamín (6. – 7. třída ZŠ), Kadet (8. – 9. třída ZŠ). Ve všech kategoriích soutěžící řešili soubor testových úloh ve stanoveném čase, přičemž vybírali jednu z pěti nabízených možností řešení. Úlohy byly seřazeny ve třech skupinách podle obtížnosti, za správnou odpověď získal soutěžící 3, 4 nebo 5 bodů, za špatnou odpověď se mu jeden bod strhl. Aby soutěžící nedosahovali záporných výsledků, dostali do vínku takový počet bodů, kolik je v kategorii úloh.

Stupně vítězů v rámci naší školy obsadili tito žáci:

kategorie Cvrček:

 1. Jáchym Prudič, 3. A
 2. Anna Adamová, 2. A
 3. Vojtěch Kunst, 3. A a Dominik Liška, 3. A

kategorie Benjamín:

 1. Vu Hai Nam, 6.A
 2. David Hofrichtr, 6.A
 3. Vít Blažej, 6.A

kategorie Klokánek:

 1. Josef Folprecht, 4. A
 2. Bibiana Roxerová, 5. A
 3. Simona Hůlková, 5. B a Jakub Horák, 5. B

kategorie Kadet:

 1. Daniel Doležal, 8.A
 2. Jakub Mácha, 8.B
 3. Tomáš Koudelka, 8.A a Jiří Kozák, 8.B

Bc. Jana Čerychová

CESTUJEME ČESOU REPUBLIKOU

IMG_5030.jpg

Na podzim se žáci prvního stupně měli možnost zúčastnit výtvarné a tvůrčí soutěže vyhlášené v rámci celoškolního projektu CESTY A CESTIČKY.  Sešly se práce výtvarné i několik prostorových modelů, které měly jedno společné téma, Českou republiku. Děti namalovaly, nakreslily i vytvořily modely, ve kterých jsme měli možnost poznat krásná místa  naší země, jenž navštívily během prázdnin nebo víkendů se svými rodiči, prarodiči nebo kamarády.

Práce byly zajímavé a bylo velmi těžké je vyhodnotit a najít vítěze. Proto každý tvůrce dostal velkou pochvalu a odnesl si za svoji snahu malý diplom. Určitě je dobře, že děti navštěvují se svými rodiči místa známá i neznámá, blízká i vzdálenější a poznávají naši krásnou Českou republiku plnou přírodních i historických míst, které za poznání stojí.

FOTOGALERIE

Miroslava Drbohlavová

PŘÍRODOVĚDNÝ KLOKAN 2021

 • David Dědeček, IX. A       65 bIMG_7018.JPG
 • Tereza Bryxí, IX. A         59 b
 • Tereza Pažoutová, IX. A    57 b
 • Kristýna Ceeová, IX. A
 • Eliška Plíšková, IX. A
 • Jiří Koprnický, VIII. A
 • Johana Judlová, IX. A
 • Jiří Kozák, VIII. B
 • Vojtěch Knobloch, VIII. A
 • Laura Mrhálková, VIII. B
 • Rozálie Pivoňková, IX. B
 • Michal Nedvěd, IX. B
 • Václav Valenta, IX. B
 • Petr Koťátko, IX. B
 • Jan Karban, IX. B
 • Emma Menclová, VIII. BIMG_7019.JPG
 • Tomáš Klíma, IX. A
 • Adéla Šoltysová, IX. B
 • Kristýna Machová, IX. B
 • Veronika Páclová, IX. B
 • Veronika Bradnová, IX. A
 • Natálie Hajlichová, VIII. A
 • Kateřina Rousová, IX. B
 • Matěj Slavík, IX. B
 • Kristýna Kopalová, IX. B
 • Marie Hejnová, VIII. A
 • Pavla Svobodová, IX. B
 • Alice Vaníčková, IX. B
 • Johana Pavlíčková, IX. B
 • Viktorie Kloučková, IX. B
 • Tereza Karbanová, IX. B
 • Pavel Šulc, IX. A

Po roční odmlce se opět zájemci o přírodní vědy mohli zúčastnit soutěže PŘÍRODOVĚDNÝ KLOKAN, která se konala ve středu 13. října 2021.  V úvodu byli všichni seznámeni se základními organizačními informacemi k průběhu soutěže a pak obdrželi zadání s otázkami. Celkem dvacet čtyři úloh, z nichž úvodní „zahřívací“ otázka zněla:

„Před 320 lety, 8. 12. 1701, se ve švédské Uppsale narodil astronom, geodet, fyzik, matematik a autor dodnes používané a po něm pojmenované teplotní stupnice určené teplotami tání ledu a varu vody. Tímto slavným mužem byl:

(A) Carl Linné          (B) Anders Celsius            (C) René Descartes

(D) Daniel Fahrenheit                                  (E) lord Kelvin“

Odpověď na tuto otázku i následujících třiadvacet zapisovali soutěžící do „Karty odpovědí“. Po čtyřiceti minutách všichni své práce odevzdali k vyhodnocení.

Vyhlášení výsledků proběhlo v pátek 15. října 2021. První tři soutěžící byli odměněni diplomem a knihou „Dotýkání krásy“, ostatní žáci obdrželi osvědčení o účasti v soutěži. Na prvním místě se umístil David Dědeček (IX. A) se ziskem 65 bodů.  Stříbrnou pozici obsadila Tereza Bryxí (IX. A) a bronzový stupínek patřil Tereze Pažoutové (IX. A).

IMG_7025.JPG

Děkuji všem žákům za snahu prověřit své znalosti nejen přírodovědné, ale také „probudit“ logické myšlení. K tomu přispěla například tato úloha:

„Každá plocha v obrázku má být vybarvena jednou ze čtyř barev:Příklad.jpg 

červenou (R), zelenou (G), modrou (B), žlutou (Y). Každé dvě

plochy, které se dotýkají, musí mít odlišnou barvu. Jaká je barva

plochy označené písmenem X?

 

(A) červená              (B) modrá                 (C) zelená

(D) žlutá                 (E) není možné určit

Zvládli jste ji také?

FOTOGALERIE

Ing. Marcela Pipková

SOUTĚŽ V PIŠKVORKÁCH

V pondělí dne 1. října 2021 se pod vedením paní učitelky Mgr. Jany Jirsákové konala soutěž v piškvorkách. Zúčastnilo se jí okolo dvaceti žáků, z nichž se 5 žáků probojovalo do dalšího kola.

IMG_7002.JPG    IMG_7009.JPG

Před začátkem paní učitelka náhodně vylosovala dvě jména, která spolu napříč soutěžila, a soupeř který vyhrál, postoupil do dalšího kola a potýkal se poté s dalšími postupujícími.

Soutěž byla opravdu napínavá, ale vítězi se nakonec stali jen žáci z 8. A. První místo ze zmíněné třídy obsadil Tomáš Jakl, na druhém místě skončil Jirka Koprnický a na třetím místě František Hron. Předposlední  čtvrté místo obsadil Daniel Doležal a na posledním postupovém místě skončil Nathan Hathaway. Těchto 5 žáků postoupilo do dalšího kola, které bude probíhat mezi soutěžícími on–line. Po případné výhře v tomto on-line kole soutěže vítězové postoupí do finálního turnaje v Brně na Mistrovství ČR a SR v piškvorkách.

IMG_7012.JPG

Všem postupujícím přejeme hodně štěstí a zdaru, ať se jim daří jako doposud. Pro všechny zúčastněné této soutěže to byl příjemný zážitek, zkušenost i zábava.

Emma Menclová a Anna Šačirovičová, 8. B


Kontakt

ZŠ, Sobotka, okres Jičín
Jičínská 136, 507 43 Sobotka
493 571 539, 493 599 140
710 01 379
DIČ nejsme plátci DPH

Oblíbené odkazy