SOUTĚŽE         ___________________________________________

školní rok 2017/2018

SBĚR STARÉHO PAPÍRU A PET VÍČEK

Ve dnech 16. - 20. října 2017 proběhl u nás ve škole sběr starého papíru a PET víček.  Celkem bylo nasbíráno téměř 8 tun papíru. Nejvíce nasbírala třída 3. B (805 kg). Mezi jednotlivci byla opět nejúspěšnější Ema Prudičová (4. B), která nasbírala celkem 410 kg starého papíru.

Děkuji všem, kteří sběr do školy přinesli, a také žákům devátého ročníku za jeho organizaci.

Přehled výsledků sběru papíru:

Třída

Celkem

7 633 kg

KOPIDLENSKÝ KVÍTEČEK, KAPŘÍK A JELEN

Tradičně každý rok v říjnu se vydáváme do Kopidlna na přírodovědnou soutěž. Původní Kopidlenský kvíteček byl před několika lety rozšířen o soutěž Kopidlenský kapřík a před rokem přibyla soutěž Kopidlenský jelen.

I letos jsme soutěžili ve všech kategoriích a byli úspěšní.

V soutěži Kopidlenský kvíteček nás reprezentovaly Eliška Lachmanová, Monika Drbohlavová a Natálie Chrpová. Děvčata nejprve napsala vědomostní test, poznávala květiny a na poslední soutěž se rozdělila podle úkolů. Eliška popisovala části sekačky, Natálie plnila sportovní úkol a Monika aranžovala věnec. Nejlépe se zhostila svého úkolu Monika a v tomto individuálním úkolu zvítězila.

Celkem se dívky umístily na krásném čtvrtém místě z deseti družstev.

• 9. místo        Eliška Lachmanová               8. A
  • 14. místo       Monika Drbohlavová            8. A
  • 16. místo      Natálie Chrpová                   8. A

Kopidlenský kapřík je soutěž v rybářských disciplínách a přírodopisu. Naši školu reprezentovali Lukáš Chrpa, Karolína Kozáková a Adéla Vorlíčková. V této soutěži kromě teoretických znalostí měli za úkol navazovat háčky a olůvka, házeli udicí na cíl.

Družstvo obsadilo celkové páté místo z devíti družstev.

• 6. místo        Karolína Kozáková                8. A
  • 16. místo       Adéla Vorlíčková                 9. A
  • 19. místo       Lukáš Chrpa                         8. A

Kopidlenský jelen je soutěž ve znalostech lesní zvěře a rostlin, ve střelbě na cíl ze vzduchovky. Soutěže se zúčastnili Adam Bárta, Lucie Schönová a Simona Řezbová.

Toto družstvo bylo desáté.

• 21. místo      Simona Řezbová                   9. A
  • 24. místo     Adam Bárta                          8. A
  • 29. místo      Lucie Schönová                    8. A

Děkuji všem žákům a žákyním, kteří se soutěží účastnili. Závěrečné umístění není nejdůležitější, daleko cennější je dobrý pocit ze smysluplně a příjemně stráveného dopoledne. Jednotlivé aktivity mohou ovlivnit nejen mimoškolní zájmy žáků, ale i rozhodování při volbě budoucího povolání.

Příští rok bude 25. ročník soutěže Kopidlenský kvíteček a už nyní se moc těšíme a určitě se zúčastníme.

PŘÍRODOVĚDNÝ KLOKAN 2017/2018

Ve středu 11. října 2017 čekala žáky vědomostní soutěž Přírodovědný klokan. Ráno se žáci 8. a 9. ročníku sešli ve třídě 8. A, aby si zde ověřili svoje vědomosti. Na řešení úkolů jsme měli 45 minut.  Princip soutěže byl podobný matematickému klokanovi, jen s tím rozdílem, že v matematickém máme více času na řešení příkladů. Když jsme se usadili a byla nám řečena pravidla a způsob soutěže, obdrželi jsme kartu na konečné výsledky a následovně úlohy. Přírodovědný klokan obsahuje otázky z fyziky, přírodopisu, matematiky, zeměpisu a obecného přehledu. V testu bylo 24 otázek – 8 otázek za 3 body, 8 otázek za 4 body a dalších 8 otázek za 5 bodů.  Do soutěže vstupuje řešitel s 24 body, za každou špatnou odpověď se mu jeden bod odečítá. Celkem tedy nejlepší řešitel mohl obdržet maximálně 120 bodů. Některé otázky byly obtížnější, ale i tak se mi soutěž líbila. A všichni už se těšíme na příští rok.

Barbora Bártová, 8. A

Výsledky soutěže Kadet na naší škole:

1. Jiří Zmatlík             8. B   56 bodů
  2. Michal Zedníček             9. A    49 bodů