AKCE ŠKOLNÍ DRUŽINY A ŠKOLNÍHO KLUBU __________________________________________

Školní rok 2023/2024

ŠKOLNÍ DRUŽINA 3 - RADOVÁNKY NA SNĚHU

V úterý 28. listopadu 2023 si děti užívaly prvního sněhu. Postavily několik sněhuláků a proběhla i pořádná koulovačka. 

Petra Králová

ZIMA UŽ JE TADY

 

Zima a sněhové vločky dorazily také do Školního klubu, resp. na Soví planetu. Naše „sovárium“, tedy vstupní dveře do prostor klubu, rozzářily papírové sněhové vločky a sovičky dostaly zimní kulíšky. Nechali jsme si opravdu záležet.

Ilona Jalovecká

DRAKIÁDA

   

Podzimní dny byly krásné a větrné. Na hřišti za školou jsme pouštěli draky.

 

Petra Králová

ČTEME V MATEŘSKÉ ŠKOLE

 

V úterý 7. listopadu 2023 jsme opět navštívili Mateřskou školu v Sobotce, třídu Broučků. Pokračovali jsme ve čtení knížky Pohádky z Pařezové chaloupky Křemílka a Vochomůrky. Tentokrát jsme četli pohádku "Jak otvírali studánku". Příště na nás čeká pohádka - Jak vařili šípkový čaj.

To už se zase těšíme.

Věra Valentová

NÁŠTĚVA MĚSTSKÉ KNIHOVNY

 

A zase něco jiného. Navštívili jsme městskou knihovnu a naši  milou paní knihovnici Šrutovou. Tentokrát jsme si povídali o blížícím se svátku sv. Martina.

Paní knihovnice si pro nás připravila obrázkovou prezentaci  Pověst o sv. Martinovi a my děti, jsme jí pomáhaly číst. Bylo to zase jiné povídání a moc nás to bavilo.

Tak a teď už víme proč se svátek slaví, tak hurá do lampionového průvodu a na upečenou husu.

Moc děkujeme a těšíme se na příští návštěvu v období adventu.

Věra Valentová

HALLOWEENSKÉ TVOŘENÍ

K podzimu patří i oslava svátku Halloween. Mnozí lidé si myslí, že je to americký svátek, ale pochází z období Keltů. Ti žili i na našem území, takže je to i náš svátek.

Slaví se z 31. 10. na 1. 11.. Je to noc světýlek, strašidel  a rozsvícených vydlabaných dýní.

 

Také jsme si jedno strašidlo vyrobili - lucernu MUMII. Obalili jsme sklenici obvazem, přilepili, dozdobili, rozsvítili svíčku a bylo hotovo.

Ráno, 1. listopadu, nás rozsvícené MUMIE vítaly ve škole.

Věra Valentová

JABLÍČKOVÉ TVOŘENÍ

Dva měsíce chodíme do školy, začal vládnout pan "Podzim". Dozrávají jablka, padá zbarvené listí, počasí je krásné.

V pondělí 23. 10. 2023 a středu 25. 10. 2023 jsme měli v družince trochu jiné odpoledne. Tvořili jsme, ale i soutěžili !!! A co nás čekalo?

  • SOUTĚŽ O NEJDELŠÍHO JABLKOVĚHO HADA
  • PEČENÍ ŠTRUDLU
  • ZAVAŘOVÁNÍ JABLÍČEK

Nejprve jsme soutěžili, kdo oloupe jablíčko škrabkou a bude mít nejdelší slupku (hada).

 

Nejlepší výkony:

  1. Verunka Hybnerová
  2. Isabellka  Aimiehinor
  3. Radim Ječný
  4. Sabinka Hůlková

Blahopřejeme!

Potom jsme pekli štrudl. Nastrouhali jsme oloupaná jablíčka, paní vychovatelka nám vyválela těsto a mi jsme si  sami  dali vše potřebné - strouhanku, jablíčka, oříšky, rozinky... A teď zabalit a šup s ním na plech a do trouby.

 

Po vycházce nás čekala dobrá svačinka. Mňam, to byla dobrota!!!

"Paní vychovatelko, je to moc dobré, chtěl bych si přidat?"  " BOHUŽEL,VŠE JSTE SNĚDLI !!!." "Příště upečeme více štrůdlíků."  "Jé ,to bude super."

A ve středu jsme "ZAVAŘOVALI" jablíčka do sklenic. Ale jen jako. Tiskli jsme jablíčka do lahve. A to je náš výsledek!!!

 

Věra Valentová

ŠD 3 - PODZIMNÍ TVOŘENÍ

IMG-20231030-WA0002.jpg

Během krásných podzimních dnů si děti vyrobily zvířátka z kaštanů a kytičky z barevných listů. 
IMG-20231030-WA0006.jpg   IMG-20231030-WA0012.jpg
FOTOGALERIE
Petra Králová

DEN STROMŮ VE ŠKOLNÍM KLUBU

 

Jako správní „sováčci“ (zvídavé sovy) jsme si ve školním klubu připomněli Den stromů 20. října. Povídali jsme si o jeho tradici, o důležitosti stromů pro náš život. Nechyběla soutěž, při které jsme poznávali stromy jehličnaté a samozžejmě i listy a plody stromů listnatých. A věřte, že nám to dalo docela zabrat!

Ilona Jalovecká

HALLOWEENSKÉ DLABÁNÍ DÝNÍ

IMG-20231023-WA0045.jpg  IMG-20231023-WA0051.jpg

Na středu 18. října  2023 jsme se, my děti ze ŠD 2, moc těšily. Nemohly jsme se dočkat, až budou do školy chodit naši rodiče. Po odpolední svačince to začalo! Dlabání halloweenských dýní! 

Nejprve společné foto s pokřikem HALLOWEEN!

IMG-20231023-WA0056.jpg

Vybrat dýni, nakreslit fixem vyřezávané části - to byla naše práce a pak hurá vyřezávat. To hravě zvládali tatínkové i maminky. Ještě vydlabat a  otřít. To bylo práce, ale šla nám od ruky. Rodiče nám moc a moc pomáhali. Vyřezávali různé detaily.

No, a takto jsme si odpoledne společně všichni užili. A ještě fotku !!! Podívejte se na krásné výtvory!

IMG-20231023-WA0043.jpg   IMG-20231023-WA0052.jpg

Děkuji všem rodičům za vydařené odpoledne, za poslání fota rozsvícených dýní i poděkování.

Co víc si přát?  Šťastné děti, prima rodiče a spokojená paní vychovatelka.

A už se moc těšíme na další akci - halloweena.

FOTOGALERIE

Věra Valentová a děti ze ŠD 2

EXKURZE VE VODOHOSPODÁŘSKÉ STANICI V SOBOTCE

 

Ve středu 18. října 2023 navštívila školní družina 1 Vodohospodářskou stanici v Sobotce. Její zaměstnanec pan Pavel Kašpar ukázal dětem techniku na opravy.

Byl to bagr, traktor, rýpadlo nebo auto, které slouží jako pojízdná dílna. Děti byly zvídavé. V autě bylo hodně nářadí a pan Kašpar dával dětem hádanky, na co jednotlivé věci používají nebo jak se jmenují. Dětem se například moc líbil „hledač poruch“, které při kontaktu s kovem vydával zvukové signály.

Byla to velmi zajímavá exkurze o užitečné profesi a panu Kašparovi děkujeme, že se nám ochotně věnoval.

Alena Mocáková

JABLÍČKOVÝ TÝDEN

 

Ve dnech 16. - 20. října 2023 měly děti ve ŠD 3 jablíčkový týden. Děti obtiskávaly rozkrojená jablíčka na papír. Na hřišti za MŠ proběhla ochutnávka jablek. A nakonec si děti ve škole ve cvičné kuchyňce upekly jablečný závin. 

 

Petra Králová

OKNO DO VESMÍRU - UFO

V rámci školního projektu”Okno do vesmíru” děti ve ŠD 3 vyráběly z papíru a brček rakety a UFO vesmírné talíře.

 

Petra Králová

EXKURZE DO MOŠTÁRNY V ČÁLOVICÍCH

IMG-20231018-WA0011.jpg  IMG-20231018-WA0006.jpg

V pondělí 16. října 2023 jsme navštívili paní Pažoutovou v Pálenici v  Čálovicích. Ale nešli jsme na ochutnávku pálenky, ale podívat se,jak se dá vyrobit mošt. Jablíčka se rozdrtí, dají se do lisu a už ten mošt teče. Naši siláci si zaposilovali, pomáhali při obsluze lisu. A že jim to šlo!!!

Ten mošt nám moc chutnal, to byla dobrota.

Moc děkujeme tatínkovi a dědečkovi od Karbanů za dovezená bio jablka a paní Pažoutové za ukázku a možnost si lisování moštu vyzkoušet.

FOTOGALERIE

Věra Valentová

DIVADLO Z MŠ MARKAVARTICE

A přijelo za námi divadlo!

Ale ne tak ledajaké!!! Byly to děti z MŠ z Markvartice a zahrály nám hudební pohádku ,,U broučků na paloučku".

Vystupovaly v ní myšky Monička a Vendulka, vážka, mravenci, pavouk, světlušky, brundibár, cvrček, motýl, moucha a tesařík. Velká povodeň strhla myškám chaloupku a zvířátka jim pomohla postavit novou. Ještě, že měly tolik kamarádů.

IMG-20231018-WA0023.jpg   IMG-20231018-WA0018.jpg

Pohádka se nám moc líbila a už se těšíme na další.

Moc děkujeme malým a šikovným umělcům.

Věra Valentová

VOLÁME PODZIM DO ŠKOLNÍ DRUŽINY

 

Podzim je tady. Prší, prší, jen se leje!!! Nemůžeme na procházku, tak jsme se zabavili jinak. Vyráběli jsme podzimní strom. To byla fuška!!! Obkreslit si svoji ruku, vystřihnout, nalepit, překroutit větve !!! A to lepidlo. Bylo všude!!! Lepilo se nám na ruce. Nejvíce nás bavily ty barevné lístečky. Co myslíte ? Povedly se nám?

Paní vychovatelka nás moc a moc pochválila a byla i odměna. TĚLOCVIČNA !!!

Věra Valentová

NÁVŠTĚVA KLEMPÍŘSKÉ DÍLNY

Ve středu 4. října 2023 navštívila školní družina 1 klempířskou dílnu pana Nováka v Sobotce. Děti viděli jak se pracuje s plechem, prohlédli si řezačku, nůžky, ohýbačku. Pan novák jim ukázal, jak se nýtuje nebo svařuje. Dětem se moc líbil i barevný plech. Každé nářadí mělo své pevné místo.

 

Děkujeme panu Novákovi za velmi zajímavou exkurzi, dětem se moc líbila.

Alena Mocáková

UFO VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ 3

I děti ze školní družiny 3 se zapojily do celoškolního projektu "Okno do vesmíru." Na nafouknuté balonky namalovaly obličeje, které představují UFO. 

Petra Králová

DĚTI DĚTEM

V rámci projektu DĚTI DĚTEM, jsme navštívili předškoláčky v Mateřské škole v Sobotce. Tentokrát jsme  nenesli ukázat školní tašku, ale šli jsme s pohádkovou knížkou. Četli jsme dětem pohádku z knížky Pohádky z pařezové chaloupky. Ten Křemílek a Vochomůrka měli ale v chaloupce divné hodiny! Měly jen jednu ručičku!

Děti ze školky odpočívaly na lehátkách a pozorně poslouchaly.

Paní učitelka Jana nás, druháčky, pochválila, jak pěkně čteme!!!

Tak zase někdy příště s dalším příběhem Křemílka a Vochomůrky.

Věra Valentová

VÍTÁME PODZIM

To nám ten čas letí! Už měsíc chodíme do školy, do družinky. Počasí nám stále přeje. Také toho využíváme a celé odpoledne trávíme venku (hrajeme si, sportujeme).

Ve středu 27. září 2023 jsme přivítali podzim trochu netradičně - opékali jsme buřty! Těšili jsme se na to celý týden. To byla dobrota!!!

 

Chválím všechny maminky za pečlivou přípravu boxíků, buřtů i s přílohou. MAMINKY, JSTE BÁJEČNÉ!!! A aby to nebylo tatínkům líto, chválím i je za vzornou přípravu dřeva na opékání!!!  Zbylo ještě napříště.

Děkujeme.

Věra Valentová

VÝLET DO KINA

 

V rámci festivalu Jičín - město pohádky, jsme vyrazila všechna oddělení naší družiny na výlet. V pondělí  18. září 2023jsme jeli do jičínského Biografu Český ráj na film Mavka - strážkyně lesa.

Mavka je lesní víla, která se zamiluje do člověka, obyčejného kluka Lucase, který ji okouzlil svou hudbou. Nově zvolená strážkyně lesa Mavka chrání les proti zlu, proti lakotné a zlé Kilině. Ta tvrdí, že je dědičkou staré pily a chce zničit les. A jak to vše dopadlo? Neprozradíme, běžte se podívat do kina!

Dětem se film moc líbil a už se těší na další v období adventu.

Věra Valentová

OLD TIMER RALLY

V pátek 15. září 2023 se stalo naše město přes poledne hostitelem posádek 14. ročníku Old timer rally. Nemohli jsme si tuto akci nechat ujít a s dětmi se šli podívat na krásná historická auta. To by bylo, kdyby nám některé z nich stálo doma v garáži! Tato rally byla součástí mistrovství světa.

 

Posádky startovaly už ve čtvrtek v Mladé Boleslavi od muzea. Každý den jely dvě etapy a plnily různé úkoly - třeba vědomostní kvízy, jízdu zručnosti a také úkoly zaměřené na manuální zručnost - třeba výměna kola na čas.

Soutěž jel i známý český herec Lukáš Langmajer.

 

Ve 13:45 h. startovaly posádky z našeho náměstí do další etapy a my děti, jsme je pomáhaly panu startérovi odstartovat. Odpočítávali jsme s časomírou. To se nám moc líbilo!

Bylo to moc pěkné odpoledne.  

FOTOGALERIE

Věra Valentová

ŠKOLNÍ KLUB SE ZMĚNIL V SOVÍ PLANETU

Celoroční hra školního klubu vychází ze školního projektu „Okno do vesmíru“.

Vesmír lidstvo fascinuje již od samých počátků své existence, ale teprve nedávno vědci začali objasňovat alespoň některá z jeho tajemství.

Jednotlivé civilizace vždy skládaly obrazy planet a vesmír usilovně zkoumaly.

Země, Měsíc, Slunce, planety a hvězdy jsou jen kousky hmoty

ve vesmíru, který je jinak téměř zcela prázdný. Vesmír nikde nezačíná a nikde nekončí. Vetšina vědců se domnívá, že se vesmír rozpíná a bude se rozpínat neustále.

Ve vesmíru však není jen naše modrozelená planeta. Na základě výzkumů a vesmírnách sond na planetách naší sluneční soustavy bylo zjištěno, že vesmír začal velkým třeskem.

 

K takovému třesku došlo i tady u nás. V plynné mlhovině

se objevil nový objekt – Soví planeta. Tu dosud osídlovaly pouze sovy.

Po velkém třesku v tomto školním roce jsme se na Soví planetě ocitli i my …......

Sova je tichý noční lovec, který okouzluje lidstvo

od počátku věků. A říká se, že toto zvíře jsou všechny uši, protože slyší desetkrát lépe než lidé. Jsou označováni jako symbol světla i temnoty, jejich anatomie (složení těla) je zázrakem přírody.

Protože se jeho oči nemohou pohybovat a mohou se dívat pouze přímo před sebe, má schopnost otočit hlavu o 270 stupňů a pohybovat s ní nahoru a dolů v úhlu 90 stupňů.

 

Sovy jsou velmi rychlé, mají obrovská křídla, která umožňují naprosto tichý let. Různé druhy pěří jim umožňují určitou míru citlivosti ke všemu, co se kolem nich děje.

Ve velké většině kultur jsou sovy spojeny s odvahou, silou, znalostmi a talentem. Zejména pro tyto poslední tři hodnoty se sova používá jako symbol vzdělání

a moudrosti.

Chceme být skoro stejně dobří jako sovičky, a tak se snažíme něco nového  naučit, soutěžíme, hrajeme hromadu různých her. 

Na dveře knihovny, kde se scházíme, jsme si každý vymaloval vizitku = barevnou sovu se svým jménem.

Soudržnost a kamarádství v klubu symbolizují barevná peříčka na těle sovičky, kterou máme v místnosti, kde se scházíme. Tam také nechybí naše zákony nebo třeba černá listina pro zlobily (na ty se tedy sova pořádně zlobí).

Ilona Jalovecká

PODĚKOVÁNÍ

Děkujeme všem rodičům a prarodičům za pomoc při vstupu dětí do školy a při adaptaci dětí ve školní družině a školním klubu.

Věra Valentová, Alena Mácková, Petra Králová a Ilona Jalovecká

AKTIVITY ŠKOLNÍ DRUŽINY 3

Když nám počasí přeje, chodíme na procházky a hrajeme různé hry.

 

Petra Králová

MALOVÁNÍ KŘÍDAMI

 

Nový školní rok nastal.

Protože je krásné počasí trávíme čas venku.

Malování křídami děti velmi baví.

Petra Králová

SEZNAM PŘIJATÝCH ŽÁKŮ DO ŠKOLNÍ DRUŽINY A ŠKOLNÍHO KLUBU PRO ŠKOLNÍ ROK 2023/2024

Školní rok 2022/2023

ZÁVĚR ŠKOLNÍHO ROKU

A jedeme do cíle !!!

Už se všichni těšíme na PRÁZDNINY!
 
Všem přejeme krásné léto, krásné prázdniny, dovolenou a děkujeme všem, co nám pomáhali ,,růst''.
 
děti ze ŠD 2 , Věra Valentová, Pavla Šimková

BLÍŽÍ SE PRÁZDNINY

Těšíme se na cestování, na moře, na nové zážitky. Takové moře jsme si vyrobili i ve družince.
Moc se nám to povedlo, jsme šikovní.
Věra Valentová

NAVŠTÍVILI JSME MĚSTSKOU KNIHOVNU

V úterý 6. června 2023 jsme navštívili městskou knihovnu. S paní knihovnicí jsme si povídali o blížících se prázdninách, o letních dnech, zážitcích, jak budeme trávit volné dny, jak budeme o prázdninách cestovat. Poděkovali jsme ji za pěkná odpoledne, která jsme s ní mohli trávit a popřáli ji KRÁSNÉ LÉTO.
 
  
                                                                                                               
Věra Valentová

OSAMĚLÝ KRÁLÍČEK

Dočetli jsme další knížku "Osamělý králíček".

Věra Valentová

MEZINÁRODNÍ DEN DĚTÍ

1. června slavíme Mezinárodní den dětí. Soutěžíme,malujeme na asfalt, mlsáme!
   
Věra Valentová

NAVŠTÍVIL NÁS KOUZELNÍK

 

V květnu nás navštívil kouzelník, pan Tomáš Podzimek. Potřeboval asistenty, pomáhali jsme mu, kouzlili jsme s ním.

Jak jen to dělá? No, máme co zkoušet, trénovat, přemýšlet.
Věra Valentová

                                                                                                                                     


Kontakt

ZŠ, Sobotka, okres Jičín
Jičínská 136, 507 43 Sobotka
493 571 539, 493 599 140
710 01 379
DIČ nejsme plátci DPH

Oblíbené odkazy