ŠKOLNÍ AKCE _____________________________________________

školní rok 2018/2019

KYTIČKOVÁNÍ

Jako součást celoškolního projektu Zázraky přírody jsme pro žáky 1. stupně připravili soutěž v poznávání kvetoucích bylin a stromů.

Kytičkování bylo poznávání květin ze zahrádek, polí i luk, které kvetou v našem okolí od konce zimy až do konce jara. Proto také byly květiny na fotografiích. Této části soutěže se zúčastnilo celkem 115 žáků. Všech dvacet kytiček poznaly a plný počet bodů, tedy 20, získaly 3 žákyně. Byly to Barbora Horáková, Adéla Grofová a Rozálie Bártová z 5. A. Gratulujeme! Devatenáct kytiček poznal Nathan Hathaway z 5. A a obsadil tedy 2. místo.  15 bodů a více získalo celkem 58 žáků.

   

Poznávání patnácti větviček jehličnatých i listnatých stromů se zúčastnilo celkem 99 žáků. Nejvíce (12 bodů)  získali 4 žáci. Byli to Kryštof Chlum z 1. A, Simona Hůlková a Nikola Kaloková ze 2. B a Anna Putnarová ze 4. B. 11 větviček poznalo 8 žáků. Ti se umístili na 2. místě.

Blahopřejeme všem soutěžícím a jsme rádi, že se této soutěže zúčastnili v tak hojném počtu. Je vidět, že příroda je dětem blízká a že jim určitě na zeleni v jejich okolí alespoň trochu záleží a že si jí všímají. Možná, že z někoho bude nakonec šikovný zahradník, zahradnice nebo třeba i zahradní architekt.

Rostliny ve všech jejich podobách patří mezi ty největší zázraky přírody.

FOTOGALERIE

                                                                                  Mgr. Miroslava Drbohlavová a Mg. Alena Slavíková

NÁVŠTĚVA KRAVÍNA NA STAŇKOVĚ LHOTĚ

 

Druháci v úterý ráno 18. června  svižným tempem vyšlápli kopeček na Staňkovu Lhotu. Vypravili se na exkurzi do zdejšího kravína Agrochovu Sobotka. Hned u vchodu se nás ujal pan Vitina, který nás objektem provázel. První a dlouhou zastávkou byly boxy s malými telátky. Děti měly možnost si telátka nejen prohlédnout z bezprostřední  blízkosti , ale mohly si je i pohladit. Dozvěděly se, že takovýchto „miminek“  tu každoročně mají okolo 1200! Pan V itina d ti zavedl i k čerstvě narozeným přírůstkům. Když si děti dostatečně užily telátek, pokračovali jsme dále do teletníku  a prošli jsme i ustájením  dojnic. Některé  děti viděly  kravičky zblízka poprvé. Byl to obrovský zážitek!

Na závěr naší návštěvy čekalo na děti milé překvapení v podobě malého občerstvení i drobných dárečků. Pak už jsme poděkovali, rozloučili se  a vydali se zpět „z kopečka“ dolů ke škole.

FOTOGALERIE

                                                                                                                                                  Mgr. Alena Slavíková

ŠERMÍŘI NA ZAHRDĚ ŠKOLY

pátek 14. června dopoledne k nám zavítala skupina historického šermu MORDÍŘI z Mladé Boleslavi. Jejich vystoupení v příjemném prostředí školní zahrady se dětem moc líbilo. Zaujalo je nejen dobové oblečení  postav a  zbraně, ale i samotný humorně napínavý děj jejich vystoupení. Nakonec vše samozřejmě dobře dopadlo a teplem znavení herci sklidili zasloužený potlesk.

 

Tímto zároveň všem zúčastněným moc děkujeme za pěkné představení, které dětem jistě zpříjemnilo poslední dny školního roku. Přejeme souboru hodně zdaru a úspěchů v další práci. 

FOTOGALERIE

                                                                                                          za 1. stupeň Mgr. Alena Slavíková

BESEDA SE VČELAŘEM

V pátek 7. června 2019 přišel za žáky druhých tříd na besedu včelař, pan Kašpar.

 

Během jeho vypravování se děti dozvěděly, jak se ke včelaření vlastně dostal, co všechno musí včelař znát, umět a vědět o včeličkách, jejich práci, potřebách a životě. Svoje vypravování doplňoval promítáním zajímavých fotografií, po třídě kolovaly různé produkty a drobnosti včelaře, které si děti mohly nejen osahat, ale také očichat. Součástí besedy byla i módní přehlídka, při které si druháci mohli vyzkoušet, jak jim sluší klobouk včelaře. Největším zážitkem ale bylo to, že si všichni mohli včeličky pochovat, pohladit či nechat projít po ruce. Pan včelař vysypal na lavici hromádku včelích medvídků a po počátečním ostychu si každý nebojácně se včeličkami hrál. Byli to totiž trubci a ti nemají žihadla. Pár tvorečků poletovalo po třídě celý den.

Beseda byla pro děti poutavá a druháci se s panem Kašparem rozloučili poděkováním, malou sladkostí, keramickým dárečkem a jeden žáček mu dokonce doma vyrobil papírový model včely.

FOTOGALERIE

                                                                                              Mgr. Miroslava Drbohlavová

DRUHÁČCI NA VÝLETĚ

Na školní výlet se všechny děti moc těšily. Tentokrát jsme zavítali na hrad Housku. Dozvěděli jsme se, že k němu patří přívlastky tajný, magický, prokletý i pekelný.  Hrad skýtá i řadu tajemství a je opředen několika pověstmi.  Zvláštností hradu je skála, která prostupuje celým objektem. Její části jsou patrné jak zvenku, tak i uvnitř hradu. Závěr naší prohlídky byl trochu strašidelný  a tajuplný zároveň, neboť patřil návštěvě pekla. Ale vše dopadlo dobře a mohli jsme všichni pokračovat dále do nedalekého ZOOPARKU v Doksech.

 

V příjemném a klidném prostředí si zde mohly děti prohlédnout řadu exotických zvířat, např. bílé tygry, lvy, zebry, velbloudy, opičky, aligátory a klokany.  Dětem se moc líbilo i kontaktní krmení zvířat. Kdo měl chuť, mohl si zaskákat ve skákacím hradu. Počasí nám opravdu přálo, a tak si všichni mohli výlet pořádně užívat.

Poslední naší zastávkou bylo blízké Máchovo jezero. Během okružní plavby jsme si mohli prohlédnout jednotlivé kempy a obdivovat okolní lesnatou krajinu. Krásný výhled se nám naskytl i na nedaleký Bezděz. Potom nás již čekala cesta domů. Všichni se vraceli s dobrou náladou, drobnými suvenýry, a především se spoustou nových zážitků.

FOTOGALERIE

                                                                                                                         Mgr. Alena Slavíková

ACTIVE ENGLISH WEEK

Ve dnech 27. až 31. května 2019 se na naší škole uskutečnil Anglický jazykový kurz. Zúčastnili se ho žáci sedmého, osmého a devátého ročníku. Kurz měl za úkol dovést nás k používání anglického jazyka v běžném projevu, a také nás měl zbavit obav z chyb, které mohou nastat při komunikaci a dát nám pár tipů, jak se chyb vyvarovat. No, zkrátka si myslím, že kurz byl pro nás velmi přínosný a jestli se někdy naskytne šance zúčastnit se něčeho podobného, tak si to rozhodně nenechám ujít.

  

Názory účastníků kurzu:

 • Alice: Týdenní kurz angličtiny se mi líbil, protože jsme si mohli formou různých her procvičit angličtinu a něco nového se naučit.
 • Ema: Líbilo se mi, že s námi Dave hodně komunikoval a nedělal rozdíly.
 • Tomáš: Bylo to super a nejvíce mě bavilo to, že jsem se mohl pobavit s anglicky mluvícím mužem.
 • Kačka: nejvíce se mi na kurzu líbilo, jak s námi Dave zpíval abecedu a hrál různé naučné hry.
 • Nikola: Každá hodina byla formou zábavy a her, a to nás moc bavilo.
 • Kristýna: Na celém kurzu se mi nejvíce líbily hry. Byly zábavné, a určitě jsme se toho hodně naučili.

Anet Kubánková, 8. B

PŘÍRODOVĚDNÁ EXKURZE DRUHÁKŮ DO DOLÁNEK

Ve čtvrtek 16. května 2019 se druháci vypravili na přírodovědnou exkurzi do Domu přírody v Dolánkách u Turnova. Během dvouhodinového výukového programu Zahrádka babky bylinářky děti společně vytřídily rostliny na léčivé, jedovaté a neutrální. Léčivé bylinky poznávaly nejen podle fotografie, ale i podle čichu a přiřazovaly je k obrázkům nemocí a neduhů podle toho, jak mohou pomoci. Děti se také dozvěděly, že řada bylinek se využívá i při přípravě různých pokrmů a měli možnost si připravit jednohubky s bylinkovým tvarohem a bylinková čaj. Vlastnoručně vyrobená svačinka všem chutnala. Součástí programu byla i hra s obrázky pracovního postupu přípravy bylinkového pokrmu a pěstování bylinek. Na závěr jsme si prohlédli malou zahrádku s rostoucími bylinkami.

 

Během dopoledne jsme také navštívili Dlaskův statek, kde jsme si spolu s příjemným výkladem paní průvodkyně prohlédli expozici, jak v minulosti žili lidé od narození až do konce života. Dětem se výstava líbila a vesele si s paní průvodkyní povídaly.

Pro všechny to bylo trošku jiné a určitě zajímavé dopoledne.

FOTOGALERIE

Mgr. Miroslava Drbohlavová

HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM HRADEC KRÁLOVÉ

V pátek 3. května 2019 navštívily děti pátých ročníků Hvězdárnu a planetárium v Hradci Králové. Nejprve zavítaly do novější části planetária, kde si prohlédly vystavené vesmírné modely a interaktivní tabule a poté zhlédly téměř dvouhodinový program s výkladem průvodce o sluneční soustavě. Během programu viděly hvězdnou oblohu, poznaly různá souhvězdí a jednotlivé planety sluneční soustavy, detailně si prohlédly vesmírnou stanici i povrch našeho Měsíce a planety Mars.

Ve staré části planetária viděly velký hvězdářský dalekohled a na památku si některé děti zakoupily drobné suvenýry.

                                                                                                                                               Mgr. Marcela Havlíková

MEZINÁRODNÍ DEN ZEMĚ

V pátek 26. dubna 2019 se žáci naší školy u příležitosti Dne Země vypravili po Sobotce a blízkém okolí na úklidovou akci, aby odstranili z přírody a veřejných prostor odpadky a předměty, které tam nepatří.

Úklidové trasy:

 • 1. ročník: Sobotecké parky, okolí kostela, Humprecht
 • 2. ročník: Hotel Ort, zpět po silnici, lesopark Humprecht
 • 3. ročník: Malechovice, Roveň a zpět
 • 4. ročník: Vesec, Plakánek, Osek, Sobotka
 • 5. ročník: školní pozemek
 • 6. ročník: Sobotka, Větrák, Stéblovice, Nepřívěc
 • 7. ročník: Sobotka, Nepřívěc, Libošovice
 • 8. ročník: Nova, Osek, Horka, Nepřívěc
 • 9. ročník: sběr starého papíru, školní pozemek, Mladějov, Dola, Troskovice, Nebák, Libošovice

Další žáci se zapojili do úklidových akcí ve svých obcích: Libošovice, Samšina, Markvartice, Mladějov.

Radek Štaff

PO STOPÁCH DR. EMILA HOLUBA, BEDŘICHA SMETANY A JANA ÁMOSE KOMENSKÉHO

Snad právě touto větou je možné popsat cíle exkurze ze dne 17. dubna, na kterou vyrazili žáci 6. tříd pod vedením paní učitelky Ortové a Turkové.

Třicítka šesťáků nasedla do autobusu a vyrazila směr Holice. V tomto městě světlo světa poprvé spatřil Emil Holub, lékař, vědec, badatel, spisovatel a africký cestovatel. Narodil se v říjnu roku 1847 lékaři Františku Holubovi a jeho ženě Anně.

Na památku slavného cestovatele je v Holicích vybudována výstavní expozice mapující výsledky Holubovy vědecké práce pod názvem „Africké muzeum Dr. Emila Holuba“. Právě tam bylo nasměrováno naše první zastavení. V první části prohlídky sympatická paní průvodkyně vyprávěla o Holubově životě, pak následoval krátký film. Na závěr jsme si prohlédli vystavené exponáty. Některá zvířata jsou dochována z cestovatelovy původní sbírky.

  

A už cesta pokračovala. Dalším zastavením bylo město Litomyšl se svým zámeckým návrším. V přízemních prostorách bývalého zámeckého pivovaru, kde se v roce 1824 narodil hudební skladatel Bedřich Smetana, je zřízena expozice připomínající dobu, ve které malý Bedřich prožíval krásné roky svého dětství.

Nechybělo malé občerstvení na náměstí v Litomyšli a pokračovali jsme dál.

Tentokrát jsme zastavili na Růžovém paloučku, kulturní památce kousek od Litomyšle. Tento nádherný park je z velké části porostlý francouzskými růžemi. V jeho středu stojí měděný památník věnovaný českým bratřím. Praví se, že zde růže vyrostly ze slzí českých bratří před odchodem do ciziny (J. A. Komenský). Pověsti říkají, že velké neštěstí postihne toho, kdo by je chtěl vyplenit.

Právě zde poznávací cesta končila a už následoval jen návrat domů.

Co říct závěrem? Exkurze se povedla, počasí bylo krásné a samozřejmě nechyběla také správná únava.

Ilona Jalovecká

ZÁPIS DO PRVNÍCH TŘÍD

Ve dnech 9. a 10. dubna 2019 se konal zápis do prvních tříd. Zápis byl motivován pohádkou o Rumcajsovi.  Zúčastnilo se ho 64 dětí, někteří rodiče požádali o odklad začátku povinně školní docházky. Do prvních tříd nastoupí 54 dětí. Na přípravě zápisu se podíleli naši pedagogové z prvního stupně, kteří pro děti připravili spoustu zajímavých úkolů. Pomoc jim přišli i žáci z osmých tříd. Ti vzorně plnili svou úlohu zapisovatelů. Rodiče trpělivě čekali na své děti ve třídě, zatímco se učitelé věnovali budoucím prvňáčkům. Poznat geometrické tvary, barvy, písmenka ale i počítat, to vše byly úkoly, které na děti čekaly ve dvou třídách naší školy. Děti byly moc šikovné a zápis proběhl hladce. Odnesly si domů i nějaké drobnosti jako třeba ovoce a papírový zápich pohádkových postav.

Dalším krokem k úspěšnému zahájení školní docházky byla účast rodičů na první informační schůzce. Ta se konala 29. 5. 2019. Zde byli rodiče přivítáni vedením školy paní ředitelkou Mgr. Janou Knapovou a paní zástupkyní Ing. Marcelou Pipkovou. Také jim byly představeny budoucí paní učitelky prvních tříd Mgr. Lucie Ulrychová a Mgr. Marcela Havlíková. Ty rodičům předaly seznamy pomůcek potřebných pro budoucího prvňáčka a seznámily je s organizací vyučování. Informace o školní družině sdělila vedoucí školní družiny paní Alena Mocáková.

FOTOGALERIE

Mgr. Lucie Ulrychová

ÚKLID ČESKÉHO RÁJE

Obecně prospěšná společnost pro Český ráj uspořádala v pátek 5. dubna 2019 již 9. ročník akce „Úklid Českého ráje“.

Žáci naší školy, přesněji naši šesťáci, vyrazili na trasu Sobotka – Osek – Střehom – Kost.

Po cestě všichni velice aktivně sbírali odpadky, které tam různí turisté zanechali. A že jich nebylo málo – nasbírali celkem 4 velké pytle. Ke „sběratelským“ kuriozitám patřily např. gumové míčky, pánské trenýrky či poklice z osobního automobilu.

  

Pilné sběrače celou cestu provázely sluneční paprsky, které příjemně hřály. Sběrné pytle se úspěšně plnily, nohy pociťovaly zvládnuté kilometry, začal se hlásit hlad a žízeň. Aby taky ne, vždyť parta jednatřiceti šesťáků (s doprovodem) se bez přestávky, a tudíž bez odpočinku pomalu blížila k hradu Kost.

Překvapení na sebe nenechalo dlouho čekat. Pro všechny byla připravena skvělá odměna – výborné špekáčky, které si všichni mohli opéct na rozpáleném ohništi.  Obojí zajistila Obecně prospěšná společnost pro Český ráj. Tečkou byla i malá sladkost v podobě nanuka, za který můžeme poděkovat p. Robertu Schusterovi, provozovateli Hotelu Podkost.

Na závěr jsme se rozlolučili s paní Petrou Patočkovou z OPS pro Český ráj, která nás celou cestu doprovázela, poděkovali jsme za vynikající občerstvení a vyrazili Prokopským údolím zpět k domovu do Sobotky. Byla to vydařená akce.

Ilona Jalovecká

CESTA KNIHY V MĚSTSKÉ KNIHOVNĚ

V pátek 5. dubna 2019 se žáci 2. A vypravili do knihovny. Paní knihovnice Magdaléna Šrůtová si pro ně připravila velice zajímavé povídání o tom, jak se knížky do knihovny vlastně dostanou, co všechno se s knížkami v knihovně děje, než si je můžeme vypůjčit a na co všechno musí umět paní knihovnice odpovídat zvídavým návštěvníkům.

Děti si vyzkoušely vyplnit katalogizační lístky, hledaly vlastně správný název knihy, jméno autora, ilustrátora a nakladatelství, které knížku vydalo. Všímaly si také, kolik má knížka stránek. Přiřazovaly k sobě otázky návštěvníků knihovny a správné odpovědi paní knihovnice.

  

Vyzkoušely si i obalování knížek do průhledných obalů a v neposlední řadě se také seznámily se stránkami knihovny na internetu, s vyhledáváním knížek a také s možností jejich rezervace.

Pro druháky to byla zajímavá a nevšední návštěva knihovny, která dětem přiblížila zajímavou práci paní knihovnice a určitě přispěla k tomu, aby si každý knížek více vážil.

Těšíme se na další návštěvu, kdy si zase budeme knížky půjčovat!

FOTOGALERIE

                                                           Miroslava Drbohlavová

NÁVŠTĚVA V CHEMICKÉ LABORATOŘI - BAREVNÁ CHEMIE

Zkumavky, baňky, kádinky, činidla, kahan, barevný oheň, roztoky, kapaliny, to všechno a ještě mnohem více poznali žáci druhé třídy v chemické laboratoři, kde jim paní učitelka Marcela Pipková ve čtvrtek 4. dubna 2019 předvedla kouzla a zázraky chemie.

  

Druháci se zatajeným dechem pozorovali, jak ze dvou průhledných kapalin vznikne kapalina nová, která je krásně žlutá, zelená, červená či bílá. Kouzlo pro ně byl kapesníček, který hořel, ale neshořel.

Největším zážitkem ale byla pasta na zuby pro slona, která se sama valila z baňky a byla nekonečná, prostě pro slona. Za každý pokus sklidila paní učitelka obdivné výkřiky a nadšený potlesk.

  

Bylo to úžasné a druháci jenom litovali, že je chemie čeká až v osmé třídě. DĚKUJEME!

FOTOGALERIE

Miroslava Drbohlavová

LITERÁRNÍ EXKURZE DO OSTROMĚŘE, LÁZNÍ BĚLOHRAD A MILETÍNA

Ve čtvrtek dne 21. 3. 2019 se třídy 7. B a 7. A zúčastnily literární exkurze v Ostroměře, Miletíně a Lázních Bělohrad. Naše první zastávka byla v Ostroměři. V Ostroměři jsme navštívili muzeum Eduarda Štorcha a Karla Zemana. V muzeu bylo možné nahlédnout do filmově a knižně zpracovaných pravěkých scenérii, patřící oběma osobnostem. V muzeu se také nacházelo i malé loutkové divadlo. I když se zrovna téhož dne nic nehrálo, mohli jsme si alespoň na chvíli odpočinout před další cestou. Naší další zastávkou byly Lázně Bělohrad, kde jsme navštívili oranžérii, ve které se nachází Muzeum K. V. Raise. Po vyslechnutí výkladu o Lázních Bělohrad a jejich slavné osobnosti jsme se přesunuli před budovu, kde se nacházel park. Zde byla chvíle pro odpočinek a svačinku. Po asi půl hodině jsme nasedli na autobus a jeli jsme prozkoumat naší poslední zastávku. Ta byla v Miletíně. Z autobusu jsme se třídy přesunuli k místnímu kostelu a poslechli si krátký výklad o zajímavostech  města. Pak přišla zajímavější část – obě třídy se přesunuly k místním sklepům. Žáci si zde mohli prohlédnout několik podzemních místností. V této době se zde už skoro nic nenacházelo. Ale nejzajímavější na tom bylo, že na stropě jednoho sklepa byl malý netopýr. Byl velký asi pět centimetrů a byl velice roztomilý. Po sklepech se třídy ještě přesunuly do rodného domku Karla Jaromíra Erbena. Bylo zajímavé vidět, kde K. J. Erben vyrůstal. Tak a toto byla naše poslední zastávka! Všichni žáci si to na exkurzi užili a už se těšíme, až si někam znovu podíváme!

                                                                 Adriana Roxerová, 7. B

PLAVECKÝ VÝCVIK

I v letošním školním roce se zúčastnil druhý a  třetí ročník   plaveckého výcviku v jičínském Aquacentru. Plavecký výcvik je součást učebních plánů předmětu tělesná výchova a  je pro žáky povinný. Plavání žákům nepřináší pouze efekt radostných zážitků a zpestření Tv, ale především má veliký  vliv na podporu celkového zdravotního stavu žáků.

Plavecký výcvik proběhl v termínu od 20. listopadu do  31. ledna 2019. Plavat  jezdilo celkem  84  žáků.

Děti se na každé  plavání  těšily. V bazénu si užily se svými kamarády spoustu radosti  i legrace. V rozmanitých činnostech si každý žák něco nového zkusil, něco nového se naučil, v něčem se zdokonalil. Úplní neplavci  se zábavnou formou skamarádili  s vodou  a  hravých  činností v bazénu si opravdu plně užívali. Pro žáky 3. ročníku tímto školní plavání skončilo, druháčci se již nyní těší na plavání v příštím školním  roce.

  

Přehled výsledků závodů v plavání (25 m prsa)

Umístění 2. A - dívky  2. A - chlapci 3. A - dívky 3. A - chlapci
1.  Bibiana Roxerová  Jindřich Vávra Tereza Badová Michal Čáp
2.  Monika Hamplová  Tobiáš Holub Adéla Bouhetalová Eduard Černý
3.  Tereza Jaklová  František Nebesář Anna Vorlíčková Miroslav Vaněk

Umístění 2. B - dívky  2. B - chlapci 3. B - dívky 3. B - chlapci
1.  Klára Ječná  Matyáš Sál Magdaléna Koťátková Petr Škaloud
2.  Simona Hůlková  Jakub Horák Ema Pažoutová Marek Pavlíček
3.  Anna Obšašniková  Tadeáš Sál Linda Ječná Šimon Jonáš

Všem úspěšným plavcům blahopřejeme!!!!

Mgr. Alena Slavíková

VÁNOČNÍ JARMARK

   

Čekání na Vánoce by nemělo být pouze dobou přehnaného nakupování a úklidu, ale měli bychom dětem připomínat hlubší smysl vánočního příběhu. Proto jsme se na naší základní škole domluvili, že si zpříjemníme adventní čas vyráběním nejrůznějších vánočních přání a dekorací. Práce nás těšila o to více, že jsme věděli, že krásné výrobky potěší nejenom toho, kdo si je na vánočním jarmarku 12. prosince 2018 zakoupí, ale poslouží i dobré věci. Rozhodli jsme se totiž, že výtěžkem z prodeje podpoříme náročnou rehabilitaci naší bývalé žákyně. Chtěli bychom proto poděkovat všem dětem, pedagogickým pracovníkům, rodičům a všem návštěvníkům, kteří přispěli k tomu, že jsme mohli darovat 32.916 Kč. Zdraví je to nejcennější, co můžeme jeden druhém přát.

FOTOGALERIE

Mgr. Jana Knapová

LAMPIONOVÝ PRŮVOD

První adventní neděle 2. prosince přinesla deštivé počasí a  tak se před budovou základní školy sešlo méně rozsvícených lampionů, než tomu bylo v minulých letech. Průvod  se vydal na cestu městem, která jako již tradičně končila na soboteckém náměstí. Tam už bylo vše připraveno k odstartování adventního programu, v jehož závěru byl rozsvícen vánoční strom i anděl na sobotecké kašně.

Další program byl soustředěn také do prostor  soboteckého muzea a městské knihovny, kde bylo možno zhlédnout výstavku výtvarných prací žáků naší školy. Věříme, že  nepříznivé počasí  rozhodně nezkazilo nikomu ze zúčastněných slavnostní adventní náladu.

                                                                                                                                                                                                                                                   Mgr. Alena Slavíková

POZVÁNKA NA VÝSTAVU

21. LISTOPAD - VĚTRNÍKOVÝ DEN

Naše škola se v letošním školním roce připojila k Větrníkovému dni. Jde o celorepublikovou akci zaměřenou na podporu dětí s cystickou fibrózou, která postihuje především dýchací a trávicí soustavu.

Roztočit foukáním větrník je pro většinu lidí hračka, pro nemocné cystickou fibrózou ale mnohdy nepřekonatelná překážka. Větrníkový den je určený zejména k šíření osvěty. Má vést ke zvyšování povědomí o tomto závažném nevyléčitelném onemocnění.

Do akce se zapojilo na 180 žáků  1. - 4. ročníku. Společně si ve třídách, školní družině nebo za pomoci rodičů  vyrobili větrníky, které pak  symbolicky roztočili ve středu 21. listopadu v atriu naší školy, kde proběhlo též i společné fotografování. K vidění zde byly opravdu rozmanité  pestrobarevné větrníky. Zdaleka však nešlo o jejich technickou či estetickou dokonalost, ale o šíření myšlenky, ke které se tato akce vztahuje. Děti si zároveň uvědomily hodnotu lidského zdraví a jeho ochranu.

Všem dětem i rodičům patří náš dík za to, že jsme mohli alespoň touto formou na dálku společně podpořit děti, které se s touto nemocí potýkají.

                                                                                                                            Alena Slavíková

POHÁDKOVÝ KARNEVAL

Dne 14. listopadu se v tělocvičně školy konal karneval. Jako každým rokem karnevalové veselí pořádali žáci devátých tříd. Během výtvarné výchovy jsme malovali obrázky a připravovali výzdobu. Měli jsme také připravená stanoviště s různými soutěžemi - tradiční a oblíbená hra „ židličky“, skákání v pytli, opičí dráha, kroužení s obručí, přetahování lanem, florbal a samozřejmě se také tančilo, a to na známou písničku „ Macarena“. Děti si z každé soutěže odnesly malou odměnu. Zazněly tu také známé dětské písničky - Jede, jede mašinka, Hlupáku, najdu tě a další. Děti měly také možnost ukázat svůj pěvecký talent zazpíváním jakékoliv písničky. Nechybělo ani vyhlášení nejlepší klukovskou maskou byla maska klauna a nejlepší holčičí maskou byla vyhlášena maska Monster High. Myslím, že si všechny děti karneval užily a doufám, že se jim líbil stejně tak, jako nám.

FOTOGALERIE

                                                                                           Kristýna Novotná, 9. B

EXKURZE DO CUKROVARU DOBROVICE

Ve čtvrtek 1. listopadu 2018 jsme navštívili se žáky 9. ročníku nejstarší fungující cukrovar v České republice. Dobrovický cukrovar založil Karel Anselm Thurn-Taxis v roce 1831. Dnes je součástí francouzské společnosti TEREOS.

   

Dobrovický komplex je největším zpracovatelem cukrové řepy v naší republice. Jakmile jsme byli seznámeni se základními historickými i provozními informacemi, mohli jsme vstoupit do výrobního procesu. První naše kroky vedly k vykládce řepy na pásový dopravník, odkud je transportována pásovým dopravníkem do pračky. Zde je důkladně „vyprána“ a může probíhat tzv. „řízkování řepy“. Výsledkem jsou bílé řepné řízky připomínající krátké špagety, které se pak louhují (extrahují) v horké vodě (80°C). Vzniklá cukerná šťáva se čistí, filtruje, zahušťuje a pak krystalizací vznikají bílé krystalky cukru. Se zájmem jsme absolvovali všechny tyto části výroby cukru. Cestu přeměny cukrové řepy na cukr jsme zakončili ochutnávkou všech meziproduktů a samozřejmě i konečného produktu – bílého krystalického cukru odebraného přímo z odstředivky.

Kromě výroby cukru jsme ještě viděli laboratoř ke zjišťování cukernatosti řepy, kvasné a destilační kolony lihovaru, vápenku, čističku vody získané z řepy, zásobník bioplynu (rovněž získaného z řepy), sila na cukr či melasu, sušičku pelet (krmivo pro zvířata z vylouhovaných řízků) atd.

Po technicky zaměřené exkurzi jsme se přesunuli do Jabkenic, kde jsme si připomněli významného českého skladatele Bedřicha Smetanu. Vycházku jsme zahájili u pomníku skladatele a pokračovali jsme kolem hájenky, kde v letech 1875 až 1884 žil s rodinou své dcery, k Mlýnskému rybníku a pak podzimně zabarveným lesem zpět.

Tento den byl velmi vydařený a určitě každého z nás obohatil.

FOTOGALERIE

Ing. Marcela Pipková

SOBOTECKÁ ZASTAVENÍ  

Na konci října si celá naše země připomněla významné výročí. My ze Sobotky však slavíme již od jara. V březnu jsme vzpomenuli 125. výročí otevření naší  školní budovy a v srpnu 520 let od povýšení Sobotky na město. A konečně 100 let republiky.

„Demokracie či res publica – věc veřejná nám umožňuje realizovat svůj vlastní sen, realizovat svou svobodu.“ S těmito slovy Mikuláše Mináře, vysokoškolského studenta, naprosto souhlasíme.

Za tuto svobodu zaplatila životem či strádáním celá řada známých i neznámých hrdinů i obyčejných lidí, na které bychom neměli nikdy zapomenout, a neměli bychom demokracii brát jako samozřejmost.

Měli bychom se zase vracet k prověřeným hodnotám našich předků jako je láska, pravda, svoboda a humanita. A k tomu vést i naše děti. Nesmíme dovolit, aby tyto hodnoty zastínil konzum.

Žít svůj vlastní sen, ale žít ho i pro druhé, nemyslet pouze na sebe. Je důležité tyto principy vštěpovat i našim žákům.

Proto jsme se před třemi roky rozhodli, že v rámci celoškolních projektů „Sobotecko – náš domov“ a „Sobotecko v proměnách času“ navrhneme a zrealizujeme nejenom pro potřebu školy, ale pro všechny obyvatele a návštěvníky Sobotky naučnou stezku městem, která by přiblížila historii našich nejvýznamnějších pamětihodností.

   

Udělat tedy něco pro sebe i pro druhé. Vzniklo tak sedm panelů „Soboteckých zastavení“, které se nám podařilo slavnostně otevřít 25. 10. 2018 v „předvečer“ významného výročí.

Velmi cennou a nepostradatelnou pomocí byla odborná garance soboteckého rodáka, promovaného historika Karola Bílka a paní učitelky Olgy Bičišťové, která provedla konečnou úpravu jednotlivých textů. Mapy k zastavením nám laskavě poskytl náš bývalý žák Bc. Lubor Jenček.

Na obsahu panelů se podíleli žáci 2. stupně pod vedením MgA. Adély Brabcové a Mgr. Martina Munzara.

Panely vyrobila firma Urbania, s.r.o. z Ořechova u Brna, květinovou výsadbu zajistili manželé Řehákovi z Oseku a instalaci provedli pracovníci technických služeb města.

Celý projekt ve výši 125 000 Kč byl uhrazen ze sponzorských příspěvků oslovených firem i soukromníků.

Všem zainteresovaným dětem, vyučujícím, spolupracovníkům i sponzorům patří naše velké a upřímné poděkování.

Dobrá věc se podařila a přáli bychom si, aby přinášela radost a poučení nám všem.

FOTOGALERIE

Mgr. Jana Knapová

EXKURZE DO HVĚZDÁRNY A U HASIČŮ

V pátek 19. října 2018 se konala pro páté ročníky exkurze do hvězdárny a k hasičskému sboru v Jičíně. Ačkoliv celý týden krásně svítilo sluníčko a teploty šplhaly přes 20 °C, tak nás páteční ráno přivítalo mlhou a výrazně chladnějším počasím.

            

Po společném příjezdu autobusem do Jičína se třídy rozdělily. Třída 5. A se nejprve vydala k hasičům a třída   5. B na výukový program do hvězdárny. Program byl zaměřen na koloběh vody v přírodě. Žáci se během hodiny dozvěděli teoretické informace o koloběhu vody, spotřebě vody, znečišťování kanalizací a jak znečištění předcházet. Děti si mohly během výuky vyzkoušet řadu zajímavých pokusů.

Z hvězdárny jsme se přesunuli k hasičskému záchrannému sboru, kde nás hasiči provedli areálem a přiblížili nám své povolání. K vidění byla hasičská vozidla a jejich vybavení, čluny, zbrojnice, oblečení a tělocvična. Příslušníci sboru žákům líčili různé situace – např. zásah u dopravní nehody, spolupráci se záchrannou službou, vyprošťování zraněných, zásah u požáru a také pomoc při povodních. S poděkováním jsme se museli rozloučit, ačkoliv dotazů ze strany žáků bylo dost a hasiči byli ochotní, tak na nás již čekal u vlakového nádraží autobus. Celé dopoledne velice rychle uteklo, krásně se před odjezdem vyjasnilo a nás čekala cesta domů.

Bc. Sabina Veigertová

POUŠTĚNÍ DRAKŮ

Začátek podzimu přinesl nejen krásné slunečné počasí, ale i příznivý vítr. Žáci druhých tříd se těšili na společné pouštění draků. Ve čtvrtek 11. října 2018 se vydali v hodině tělesné výchovy na hřiště za školou. 

   

Povětrnostní podmínky byly výborné, téměř letní počasí. Co více si přát! A tak se děti hned pustily do toho. Některým drakům se nejprve do vzduchu moc nechtělo, ale nakonec se přece jen vznesli. K vidění byli draci od těch nejjednodušších tradičních až po velké moderní. Děti si navzájem radily i pomáhaly. Občas bylo nutno rozmotat zacuchané provázky a už se běželo dál. Děti měly spoustu elánu a společně si užily hodně legrace. Není divu, že se jim zpět do školy moc nechtělo. Odnášely si však spoustu nových zážitků!

FOTOGALERIE

                                                                                                                                   Mgr. Alena Slavíková

DOPRAVNÍ VÝCHOVA

Dopravní výchova mě bavila. Je o tom, že se učíme značky a také, jak se máme a nemáme chovat na silnici.

V osm hodin jsme se sešli v naší šatně a před školou na nás už čekal autobus.

     

Výuka probíhala v Jičíně a byla rozdělena na dvě části. V první části jsme se učili značky a kdo má na křižovatkách přednost. V druhé části výuky jsme jezdili na kole na malém dopravním hřišti.

Paní instruktorka nám rozdala kola. Někdo dostal nové kolo a na někoho zbylo kolo starší, ale i na tom starém se jezdilo dobře.

Zpět do Sobotky jsme jeli linkovým autobusem. Poprvé jsme si spletli zastávku a museli jsme přebíhat ke správné zastávce. Báli jsme se, aby nám autobus neujel. Vše jsme ale nakonec stihli a spokojeně jsme se vrátili ke škole.

Veronika Karbanová, 4. A

MIMOZEMŠŤAN V ČESKÉM RÁJI

9. října  2018 se třetí třídy vydaly na exkurzi do Domu přírody v Dolánkách u Turnova.

   

Náš program byl naplánován asi takto. Jedna třída vystoupila u zámku Hrubý Rohozec a odtamtud se vydala pěšky po Zlaté stezce Českého ráje do Dolánek – asi 1,5 km. Cestou jsme si četli informační tabule k naučné stezce, okukovali studánky, rybníky a sledovali tok řeky Jizery. 

Po příchodu do Domu přírody jsme se nejprve nasvačili, nakoupili drobné suvenýry. Potom si nás vyzvedl mladý pan průvodce, který nás odvedl do učebny. Tam nás seznámil s mimozemšťanem DiPi. Povídali jsme si, prohlíželi fotografie, hráli hry a soutěžili, poznávali rostliny a živočichy Českého ráje. Navštívili jsme také expozici Domu přírody. Ta byla velmi zajímavá. Bylo to osm místností, kde návštěvníky interaktivně seznamují s přírodou a památkami Českého ráje.

Druhá třída měla opačný program. Nejprve Dům přírody a poté vyjeli na koloběžky.

A protože bylo krásné počasí, výlet se nám všem  velmi vydařil.

FOTOGALERIE

Mgr. Květoslava Šourková

PASOVÁNÍ NA ČTENÁŘE

TŘÍDA 2. A

Do Městské knihovny Fráni Šrámka se ve středu 3. října 2018 vypravili kluci a holky ze 2. A.

Všichni se moc těšili a zároveň byli trošku napnutí, protože nevěděli, co je vlastně čeká. Slavnostní dopoledne zahájila paní knihovnice pohádkou od Josefa Čapka. Byl to pejsek, kočička a jejich skvělý dort. Děti na tomto veselém příběhu předvedly své čtenářské dovednosti a milé obecenstvo, které tvořila paní knihovnice, pan místostarosta a paní ředitelka s paní zástupkyní, přesvědčily o tom, že si průkazku do knihovny zaslouží.

Na čtenáře knihovny byli druháčci pasováni opravdickým rytířským mečem jako praví rytíři. Tohoto úkolu se ujal pan místostarosta Jan Janatka poté, co si děti vyslechly slavnostní slib čtenáře knihovny. Průkazku do knihovny noví čtenáři obdrželi spolu s knížkou Bráchova bota od Evelíny Koubové a hrací kartou nové čtenářské hry Cesta vesmírem, na kterou mají možnost sbírat hvězdičky za přečtené knížky.

Slavnostní chvilku zakončila několika milými slovy paní ředitelka s paní zástupkyní a úplnou tečkou bylo malé občerstvení v podobě dortu, který možná pekli pejsek s kočičkou.

Děkujeme paní knihovnici Magdaléně Šrůtové za pěkné chvilky v naší městské knihovně.

FOTOGALERIE

                                                                                              Miroslava Drbohlavová a celá 2. A

TŘÍDA 2. B

O týden později se do městské knihovny vydali žáčci ze 2. B. I na ně zde čekalo slavnostní pasování na čtenáře. Nejprve složili slib čtenáře, potom společným předčítáním předvedli své čtenářské dovednosti. Z rukou paní knihovnice obdrželi vlastnoručně nakreslenou průkazku do knihovny a pěknou knížku na památku. Na závěr si pochutnali na výborném dortíku.

Někteří žáci již do knihovny chodí, ostatní se chystají. Moc děkujeme paní knihovnici za příjemné slavnostní chvíle a těšíme se na další brzkou spolupráci.

FOTOGALERIE

                                                                                                              Mgr. Alena Slavíková a žáčci 2. B

CESTOPISNÁ PŘEDNÁŠKA - ZANZIBAR A TANZÁNSKÉ SAFARI

Pro žáky čtvrtých a pátých ročníků byla dne 3. října 2018 v rámci projektu „Zázraky přírody“ uspořádána beseda s cestovatelem Pavlem Chlumem, který na naší škole v minulých letech již přednášel. Tématem přednášky se stala expedice do Tanzánie a Zanzibaru, kterou pan Chlum společně se svými kolegy podnikl v roce 2017. Beseda byla zaměřena nejenom na geografické a teoretické informace, ale především na putování po národních parcích (např. Národní park Mikumi) a poznávání africké kultury a kmenů.

Žáci pátých ročníků nyní probírají v přírodovědě podnebné pásy, proto byla beseda účelnou vizuální pomůckou. Prostřednictvím fotografií a videí spatřili žáci známé, či méně známé zástupce fauny a flóry z oblasti tropického pásu – konkrétně savany. Měli možnost hádat názvy živočichů, slyšet typické zvuky, které vydávají a podívat se pod mořskou hladinu východního pobřeží střední Afriky.

Na závěr žáci pokládali cestovateli zvídavé dotazy, na které ochotně a podrobně odpovídal. Beseda byla zakončena náležitým potleskem a poděkováním ze strany dětí a pedagogů.

Foto: Pavel Chlum

Bc. Sabina Veigertová

LITERÁRNÍ EXKURZE DO STARÉ HUTĚ U DOBŘÍŠE ZA KARLEM ČAPKEM

V úterý 25. září 2018 jsme se my, žáci devátých tříd, vydali na literární exkurzi do Steré Huti u Dobříše. Už několik dní předem nás paní učitelky upozorňovaly, že počasí nám asi přát moc nebude a že se máme pořádně obléknout. Měly pravdu, zima byla, ale my jsme se nenechali odradit a vydali jsme se na cestu. V osm hodin ráno jsme se sešli všichni před školou a nastoupili do autobusu. Cesta trvala zhruba dvě a půl hodiny a rychle nám utekla. Poté nás čekala půl kilometrová procházka k cíli, během níž jsme alespoň poznali okolí a místa, kudy chodil Karel Čapek se ženou a přáteli. Ve škole jsme se o Karlovi Čapkovi učili, takže jsme nebyli úplní neznalci.   Když jsme vešli do areálu, který se jmenuje Strž, protože se nachází pod úrovní zdejšího rybníka (7 metrů), tak nás přivítala moc milá paní průvodkyně s poutavým výkladem. V přízemí domu jsme si prohlédli expozici věnovanou dětství Karla Čapka a nejdůležitějším ženám jeho života.  Prošli jsme částí domu, která dříve sloužila jako zimní zahrada, v níž byla i původní podlaha, kterou tam položil sám Karel Čapek.   Poslední místnost přízemí byla věnována Pátečníkům. To byla skupina intelektuálů, kteří se scházeli každý pátek a patřil mezi ně i první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. V prvním patře jsme mohli vidět jeho pracovnu a dokonce nám paní průvodkyně pustila i zvukovou nahrávku Karla Čapka. Pak jsme pokračovali do druhého patra, zde byla výstava z části věnována Ferdinandu Peroutkovi, spisovateli a blízkému příteli Karla Čapka. Po prohlídce jsme zhlédli krátký film o životě Karla Čapka, o bratru Josefu Čapkovi, manželce Olze Scheinpflugové a jeho tvorbě.

Poté  jsme si mohli koupit suvenýry, a pak nám už nic nebránilo v tom, abychom pokračovali v cestě dál. Paní průvodkyně nám totiž dala skvělý typ, a to zastávku v  cukrárně v Mníšku pod Brdy. Nejdříve jsme se ale cestou zastavili v Dobříši u místního zámku, kde jsme si prohlédli zámecké nádvoří. Následně jsme jeli do Mníšku, kde jsme vystoupili také před místním zámkem, a jak už jsem řekla,  byla zima, tak jsme se všichni někam schovali (vyhlášená cukrárna, pizzerie apod.). Po hodinové přestávce jsme nasedli do autobusu směřujícímu k domovu. Celý den nám dělaly příjemný doprovod paní učitelka Mgr. Naďa Ortová a Mgr. Olga Turková. Oběma paním učitelkám moc děkujeme za příjemný den.                                                      

Barbora Bártová, 9. A

CVIČENÍ V PŘÍRODĚ A NÁVŠTĚVA JIČÍNSKÉ HVĚZDÁRNY

Ve čtvrtek 13. září 2018 zavítaly třídy 7. A, 8. A a 8. B do Jičína. Nejprve si děti ze sedmé třídy prošly jičínské náměstí, kde právě probíhal festival Jičín – město pohádky. Poté se vydaly stezkou kolem Cidliny až k jičínské hvězdárně. Ve hvězdárně zhlédly výukový program: Život na oběžné dráze. Pan průvodce hovořil o zajímavostech z vesmíru, o astronautech a o životě na mezinárodní vesmírné stanici. Zajímavá byla i ukázka asteroidů,    tzv. boloidů, které neustále prolétávají naší atmosférou a většinou shoří.

Na závěr si prohlédly velký dalekohled a malými dalekohledy pozorovaly okolní přírodu. Po celou dobu programu plnily děti úkoly, za jejichž správnou odpověď dostaly drobnou odměnu.

Návštěva hvězdárny se všem velmi líbila, program byl velice poučný a zajímavý.

Lucie Havlíková, 7. A 

DRUHÁCI NA POHÁDKOVÉM FESTIVALU

    

Ve čtvrtek 13. září 2018 se děti z druhých tříd vypravily na pohádkový festival do Jičína. Letos nás v Jičíně všemi místy provázela postava z nedalekých Krkonoš, sám jejich pán, mocný Krakonoš.

Hned po ránu si mohli druháčci v jedné z dílniček na náměstí vyrobit za pomoci starších kamarádů  barevný větrník, papírovou loutku nebo pomocí kladiva a hřebíků stlouct ze dřevěných dílků výrobek dle vlastní fantazie. Již tradičně jsme se také zastavili u stánku s dětskými časopisy, které také děti za splněné úkoly dostávaly.

Součástí našeho dopoledního programu byla i návštěva nově otevřeného jičínského kina Bio Český Ráj. Tady si pro nás připravili pohádku Hejkalka, která vyprávěla o moci a schopnostech pána hor Krakonoše.

Pohádkové dopoledne jsme zakončili prohlídkou zámeckého nádvoří a s pohádkou jsme se rozloučili veselým zvoněním na zvony u brány.

Pro každého z nás to bylo příjemné sluníčkové dopoledne a někteří se za pohádkou do Jičína vypravili i v pátek nebo o víkendu spolu s rodiči nebo prarodiči.

FOTOGALERIE

                                                                                                          Mgr. Miroslava Drbohlavová

CVIČENÍ V PŘÍRODĚ

Ve čtvrtek 13. září 2018 se kvůli opravě naší školní tělocvičny vydala celá škola na cvičení v přírodě. My deváťáci jsme se rozhodli poznat krásy jičínského okolí. No a kam jinam se podívat než k Valdštejnské lodžii. Ráno jsme nasedli do linkových autobusů směřujících do Jičína. Samozřejmě festival „Jičín město pohádky“ byl již v plném proudu, ale my měli jiný cíl,  a tak jsme se vydali lipovou alejí k obci Sedličky, kde stojí monumentální Valdštejnská lodžie, kterou nechal, jak už název vypovídá, postavit Albrecht z Valdštejna. Celkově bychom mohli nazvat náš celý výlet ,, Po stopách Albrechta z Valdštejna“,  protože jsme byli v Jičíně, prošli jsme se celou lipovou alejí a pak právě navštívili i Valdštejnskou lodžii. Dál jsme se vydali poklidnou procházkou k penzionu Prostřední mlýn, kde následovalo příjemné občerstvení a odpočinek. Po této siestě jsme se vydali přes louku k Jičínu, kde jsme dostali hodinový rozchod, takže nakonec jsme se všichni nadlábli něčím, co nám přišlo k chuti a odjeli spokojeně zpátky domů do Sobotky. Celý den nám dělali doprovod paní učitelka Kozáková a pan učitel Šimral s panem učitelem Najmanem. Moc jim děkujeme za to, že nám zpříjemnili den. A i když bylo 13., tak se snad nikomu nic zlého nestalo, cestou svítilo sluníčko a všichni jsme byli naprosto spokojeni. 

Barbora Bártová, 9. A

SOBOTKA V SOBÓTCE

Hned zkraje nového školního roku jsme se vypravili ve dnech 6. – 9. září 2018 na čtyřdenní pobyt k našim přátelům do polské Sobótky. Ti si pro nás připravili opravdu pestrý program plný poznání, kultury a zábavy.

   

ČTVRTEK 6. září 2018

Do Sobótky jsme dorazili krátce před polednem. Pan řidič se na cestě chytře vyhnul uzavírkám silnic, a tak jsme přijeli dříve, než jsme plánovali. Po obědě jsme se šli ubytovat a poté se vydali na procházku městem. Na náměstí jsme si mohli prohlédnout na výstavních panelech dobové fotografie Sobótky mapující celé 20. století. Dozvěděli jsme se, že největší proměnu zaznamenala Sobótka po 2. světové válce, neboť během ní bylo zcela zničeno přes 50% budov. Po návratu  do školy se naši žáci měli rozdělit do tří skupin a absolvovat sportovní, hudební a výtvarnou dílnu.  Do hudební dílny se však nikdo nepřihlásil, a tak jsme to vyřešili šalamounsky. Všichni ti, kteří se přihlásili na sportovní dílnu, si šli nejprve zapívat a až teprve po chvíli se přesunuli do tělocvičny, kde mohli zhlédnout ukázku karate v podání učitele Tomasze Ostrovského. Žáci si mohli určité tréninkové prvky i vyzkoušet a myslím si, že je tato činnost velmi bavila. Ve výtvarné dílně pak žáci tvořili ozdoby na podzimní věneček, který si pak celkově i dotvořili. Večer byla na programu oblíbená diskotéka, a tak školou burácela taneční muzika, při které se všichni výborně bavili.

   

PÁTEK 7. září 2018

Páteční den byl ve znamení celodenního výletu do Zlatého Stoku, kde jsme nejprve navštívili bývalý důl zlata. Ještě před začátkem prohlídky nás potěšila jedna věc – byla nám přidělena česká průvodkyně, a proto jsme výkladu velmi dobře rozuměli a ještě jsme si užili spoustu legrace, neboť paní průvodkyně byla velmi vtipná. Začali jsme prohlídkou dolu Gertruda, který je pojmenován po ženě, která se vydala do labyrintu chodeb hledat svého zavaleného muže (horníka) a sama se již živá nikdy nevrátila. Během výkladu jsme se dozvěděli, že víc jak zlata se z dolu získala jedovatá látka arsenik, které zde bylo vytěženo mnohonásobně více. Množství vytěženého zlata si můžete představit v podobě krychle o rozměrech 90x90x90 cm. V dole Gertruda jsme si mohli prohlédnout mimo jiné chodbu smrti, trezor nebo místo s vystavenou kolekcí vtipných cedulí bezpečnosti práce. Někteří odvážlivci pak mohli využít v útrobách dolu i osmimetrovou skluzavku. Poté jsme se přesunuli do horní Černé štoly. Čekal nás sestup po schodišti dolů až k místu, kde se nachází jediný podzemní vodopád v Polsku. Kvůli suchu tu sice nepadala voda proudem, ale i tak to byl příjemný zážitek. Nakonec nás z podzemí vyvezl na povrch zemský vláček a prohlídka byla zakončena ukázkou ražby mince, kterou si všichni mohli na památku i zakoupit. Poté jsme se přemístili o kus dál, kde si děti mohly vyzkoušet rýžování zlata. Poslední částí exkurze v dolech zlata byla prohlídka středověkého technického parku (hornické osady). Zde bylo k vidění mnoho technických vymožeností, které v té době lidem značně ulehčovaly velmi těžkou práci (kladky, páky, velká dřevěná kola apod.). Následoval oběd a po něm jsme se již vrátili zpět do Sobótky a navštívili zde rukodělnou dílnu, kde žáci sobótecké školy tvoří i několik měsíců nádherné tkané obrazy. Tato činnost má ve zdejší škole velkou tradici a umějí to opravdu moc dobře. Večer se šla menší skupina v doprovodu učitelů projít, větší skupina si pak šla se mnou zahrát fotbálek a basketbal na venkovní hřiště za školou.

SOBOTA 8. září 2018

Sobotní den jsme strávili ve čtvrtém nejlidnatějším městě Polska - Vratislavi. Zde jsme nejprve navštívili místní aqua park, na což se děti moc těšily. Využít zde mohly hned čtyři tobogány, zátoku s imitací mořských vln, množství bazénů, z nichž jeden venkovní byl termální a dokonce se slanou vodou. Strávili jsme zde zhruba dvě hodiny a všichni jsme si je naplno užili. Poté jsme se přesunuli do centra města, kde jsme měli zajištěný oběd. Po něm jsme si prohlédli místo, které dříve sloužilo jako jatka, ale dnes je místem obchůdků s výtvarnými potřebami a dekorativními výrobky. Na závěr návštěvy Vratislavi jsme si prohlédli historické náměstí tohoto hlavního města Dolnoslezského vojvodství. Po návratu do Sobótky jsme navštívili vedlejší budovu školy, kde mají své třídy a zázemí nižší ročníky školy a obdivovali vystavené výtvarné práce dětí, které nejsou namalovány, jak byste si možná mysleli. Vystavené obrazy jsou totiž vytkány a při pohledu na cedulku s věkem jejich autorů jen nevěřícně žasnete. Pro zbytek večera jsme měli k dispozici tělocvičnu, kterou jsme si rozdělili na dvě sportoviště. Na jednom hrála většina sálovou kopanou, na druhém zase basketbal.

  

NEDĚLE 9. září 2018

V neděli dopoledne jsme se vypravili do místa, kde jsme během čtrnáctileté spolupráce dosud nebyli. Tím místem bylo město Slezská Javořina. Zde se nachází Muzeum průmyslu a železniční dopravy Slezska. Měli jsme to štěstí, že zrovna o tomto víkendu zde probíhal sjezd parních lokomotiv z různých částí Evropy. Mohli jsme si tedy prohlédnout mnohem více lokomotiv, než je tomu běžné během zbytku celého roku. Kromě samotné prohlídky interiérů muzea mohly děti vstoupit i do vagónů nebo kabin samotných lokomotiv. Největším zážitkem pro všechny pak byla asi výletní jízda jednou z nich, kdy jsme absolvovali krátkou vyjížďku po nádraží. Tímto nevšedním výletem jsme tak zakončili čtyřdenní pobyt v Polsku. Před obědem jsme si ještě vyslechli krátké hudební vystoupení děvčat tvořící rockovou skupinu, kdy nám ve svém podání zahrály několik známých světových hitů. Po obědě jsme se s našimi přáteli rozloučili a vydali se na cestu zpět domů.

Celý pobyt se velmi vydařil, přálo nám počasí a všichni jsme si jak společné výlety, tak společné aktivity náramně užili.

Na jaře tomu již bude patnáct let od začátku vzájemné spolupráce, a tak už pomalu přemýšlíme, jakým způsobem naše dlouholeté přátelství oslavíme.

FOTOGALERIE

Radek Štaff

PRVNÍ ŠKOLNÍ DEN

 

Prázdniny utekly jako voda a v pondělí 3. září 2018 jsme se společně opět po dvou měsících sešli, abychom zahájili školní rok 2018/2019. Svůj významný den prožili zejména naši prvňáčci, kteří se jistě již nemohli dočkat, až půjdou porvé do školy. A že se jich tu nesešlo zrovna málo. Letos jich máme celkem 53 a budou rozděleni do dvou tříd. Třídní učitelkou třídy 1. A bude Mgr. Vladimíra Buchalová, třídním učitelem třídy 1. B bude Mgr. Kamil Šisler. Prvňáčkům, ale i všem našim žákům přejeme mnoho úspěchů.

 

FOTOGALERIE

Radek Štaff


Kontakt

ZŠ, Sobotka, okres Jičín
Jičínská 136, 507 43 Sobotka
493 571 539, 493 599 140
710 01 379
DIČ nejsme plátci DPH

Oblíbené odkazy